Pöstyénben az ottani erőmű székházában 2023. október 23-án, hétfőn immáron másodszor tartották meg az Együtt alakítjuk a megyét elnevezésű konferenciát a civil társadalomról. A tematikus vitákban a civil társulások és a regionális önkormányzatok nevében felszólalók elsősorban arról beszéltek, hogy milyen körülmények között dolgozhatnak a megyében, milyen gyakorlati eredményeket sikerült elérniük és milyen kihívásokkal néznek szembe.
"A vitában elhangzott felszólalásomban arról biztosítottam a jelenlévőket, hogy Nagyszombat megye ezentúl is támogatni fogja a civil társadalmat és segíti a fejlődését, mivel ezzel elősegíti a lakosság életszínvonalának emelését is. Tesszük ezt attól függetlenül, hogy az új kormány hogyan fog viszonyulni a civil társadalomhoz és a harmadik szektorhoz. A polgári társadalom fejlesztése Szlovákiában nagyon szerteágazó feladat. A legutóbbi napokban talán még hatványozottabban érezzük a fontosságát mint korábban. A politikai pártoknál lényeges változások tapasztalhatóak a polgári társadalom megítélésében, és ez bizonytalan perspektívát jelent a jövőbeli működési feltételeiket illetően. Ha a választott képviselők ellenfélként tekintenek a harmadik szektorra, akkor ez kedvezőtlenül hathat azon szolgáltatások nyújtására, amelyeket a közszféra nem képes biztosítani" – mutatott rá Jozef Viskupič, Nagyszombat megye elnöke.
A konferencia első vitablokkjában a szlovákiai civil szektor feladatait vették sorba. Jozef Viskupič meggyeelnők vitapartnerei Andrea Čajková, a nagyszombati Szent Cirill és Metód Egyetem rektorhelyettese és Filip Vagač, a civil szektor ügyeivel megbízott kormánybiztos voltak. Többek között hangsúlyozták azt, hogy a civil szféra milyen fontos szerepet játszik a demokratikus viszonyok működésében, és rámutattak pénzügyi támogatásának fontosságára. A vendégek hangsúlyozták, hogy szükségesnek tartják a civil szféra bevonását a döntéshozatalba a városokban, a megyékben és országos méretben is.
A tanácskozás második részében a felszólalók a civil szektor társadalmi szerepére összpontosítottak. A vitában részt vett Katarína Hallová a Pöstyéni Erőmű képviseletében, Öllős László a Fórum Intézetből, Miroslav Dzurech, a Nagyszombati Főegyházmegyei Karitász, valamint Milan Ivančík a YourLOX szervezet képviseletében. A hozzászólók ecsetelték a polgári szféra társadalomban betöltött szerepét, és rámutattak arra, hogy milyen példás Nagyszombat megye es a civil társulások egyűttműködése. Közösen arra kerestek választ, hogy miként lehetne jobban ösztönözni a polgárokat az önkéntes szervezetekben való nagyobb szerepvállalásra.
A konferencia keretében bemutatkozott a Nagyszombati Önkéntes Központ is. Tájékoztató hangzott el a középiskolák részvételi költségvetéséről, valamint bemutatkozott az Itt akarok maradni társulás (Združenie Chcem tu ostať) is.
A megyeelnök hozzáfűzte a következőket is: "a megyei civil aktivitások támogatásában fontos eszközt jelent Nagyszombat Megye Fejlesztési Alapja, amelyből a megyei fejlesztéseket elősegítő polgári kezdeményezéseket támogatjuk. Fontosnak tartjuk az Alakítjuk a megyét részvételi költségvetést is, amelynek lényege, hogy a megye városainak és falvainak lakosai maguk dönthetnek a megyei költségvetési források egy részének felhasználásáról. Már 2019-től bevonjuk a lakosokat ebbe a döntéshozatalba, ekkor indítottuk útjára az első megyei részvételi költségvetést. Négy év alatt ily módon több mint egymillió eurót fordítottunk beruházásokra."
Nagyszombat megye a konferenciát a Kerületi Innovációs Fejlesztési Ügynökséggel, valamint a nagyszombati Szent Cirill és Metód Egyetemmel közösen szervezte meg.