Küszöbön áll a nagyszombati színház eddigi történetének legnagyobb felújítása

Közzétett: 2025. 08 14.

A nagyszombati Ján Palárik Színházban nemsokára felbúgnak a munkagépek. A kulturális intézmény hátsó részét 1 609 844,63 euróból újítják fel. Ennek köszönhetően új próbaterem létesül, a színtársulat tagjainak pedig több női és férfi öltöző áll majd rendelkezésére. Minőségibb nappali területet alakítanak ki a színészek és a műszaki személyzet számára, új kellékszoba létesül, és az egész belső berendezés szebb lesz. Utoljára 2002-ben volt ilyen mértékű modernizáció, amikor a Nagyszombati Kerületi Önkormányzat lett a Ján Palárik Színház fenntartója. Ennek eredménye a Stúdió, a második színházi terem létrejötte volt.

A színház hátsó részének története egészen a középkorig nyúlik vissza. A reneszánsz idejében a színház mögötti középkori házakat egy nagy objektummá alakították át. A világháborúk közötti időszakban a Szent Béla Társaság múzeumot létesített ezen a területen. Az elmúlt század 60-as éveiben Nagyszombatban kezdett kialakulni egy új, profi színészeket tömörítő színház. Az akkori rezsim nyomásának hatására az említett társaság kénytelen volt feladni helyiségeit, amelyek innentől kezdve a színház részét képezték.

A színház hátsó része a mai napig a színészek, valamint a műszaki stáb hátországát jelenti. Ez a rész hosszú évekig elhanyagolt állapotban volt, és már nem felelt meg a kulturális intézmények felé támasztott 21. századi követelményeknek. A felújítás méltóbb körülményeket teremt az ott dolgozóknak. Az eddigi 4 helyett 6 öltöző áll majd a színészek rendelkezésére, és az öltözők saját szociális helyiségekkel is rendelkeznek majd. A legendás klubhelyiség, amelyben Jaro Filip is sok időt töltött, új helyre kerül, valamint nagyobb lesz. Szintén változások lesznek a színpadi technikusok, a hangosítók, a világosítók és a kellékesek helyiségeiben. Közösségi termük is megújul, amely balesetveszélyes állapotban van.

A modernizáció a meglévő helyiségek felújítása mellett újak építésével is számol. Újdonságként a tetőtérben próbaterem lesz kialakítva. A pincében is nagy változás várható, ahol a kellékeket tárolják majd. A felújítás a színház ikonikus elemeit tiszteletben tartva modern szellemiséget hoz a kulturális intézménybe. A színészek öltözőit az eredeti, hangsúlyos, gömbölyű árnyékolóval rendelkező lámpák díszítik majd. A színészek méretre gyártott szekrényeit szakszerűen restaurálják.

Zuzana Hekel, a Ján Palárik Színház igazgatója nagyra értékeli, hogy Nagyszombat megye a szlovákiai kultúra számára nehéz időkben is anyagi forrásokat talált az intézmény fokozatos felújítására. Mint mondta, "a hátsó rész felújításával 65 év után egy szintre hozhatjuk a színpadi munka, valamint a színpad mögötti helyiségek színvonalát. A színészek és a technikai személyzet a 21. század művészetét alkotják meg nálunk olyan helyiségekben, amelyek az elmúlt időszak tanúi. Örömmel tölt el, hogy fenntartónk, a Nagyszombati Kerületi Önkormányzat révén végre megteremtjük számukra a megérdemelt munkakörülményeket."

A megye 2018-tól kezdve több beruházást is eszközölt itt. Megújult a színház elülső, Szentháromság tér felőli homlokzata, az oldalsó, Színház utca felőli homlokzat, valamint a Tükörterem, amely több mint félmillió euróba került. A megye eddig összesen 1 861 661 eurót költött a színházra.

A sajtótájékoztatót abból az alkalomból tartották meg, hogy a CS Kft. hivatalosan is átvette az építési területet. Az eseményen jelen volt Jozef Viskupič nagyszombati megyeelnök. Kiemelte a kultúra támogatásának fontosságát. Kritikával illette azt a döntést, miszerint a Művészeteket Támogató Alap a megyei színházak támogatását 70%-kal csökkentette. "Ez a történet, amelyet a teljesített ígéret történetének tartok, már hosszabb időre nyúlik vissza. Az elmúlt 5-6 évben sokat gondolkodtunk ezen, mert általában nem áll rendelkezésre túl sok plusz pénzügyi forrás. A színészek és a színház vezetőségének nagyvonalúságára való tekintettel úgy döntöttünk, hogy a Tükörterem felújítása előnyt élvez a mostani beruházással szemben. Az ígéreteket teljesíteni illik, ezért a színházban az eddigi legnagyobb volumenű beruházás valósul meg" – tette hozzá Viskupič.

A nagyszabású felújítás ellenére a színházi évad teljes lendülettel tart majd, amely azonban szeptember helyett csak októberben kezdődik el. A közönség a munkálatokból mindössze annyit érzékel majd, hogy a Stúdióban nem lesznek előadások, amely átmenetileg öltözőként szolgál majd a színészek számára. Valamennyi stúdiódarab (többek között a Kopanec vagy a Pomalý svet Roberta Castlea) a Nagyterembe kerül át, ahol kamarakörülmények között, kevesebb néző előtt adják elő azokat. A Stúdió melletti öltözőbe kerül a sminkszoba, az egykori kosztümtároló helyére pedig a gardrób. A színpadi dolgozók a világosítók kabinja mögötti folyosón kapnak helyet. A pazar Tükörterem próbateremként szolgál majd. A felújítás a tervek szerint 2026 decemberéig tart.

Hasonló cikkek

Nagyszombat megye a nagyszombati színház megvilágításával emlékezik meg Ukrajna függetlenségének napjáról

02.09.2025 - cikkek

Nagyszombat megye: Csallóköznádasdnál megkezdődik a híd felújítása, aminek köszönhetően nő a közlekedésbiztonság

14.08.2025 - cikkek

Nagyszombat megye az új tanévben prioritásként kezeli a biztonságot, és 44 középiskolában pszichológiai segítséget is kínál a diákoknak

02.09.2025 - cikkek

Nagyszombat megye: A fiatal sportolók strandröplabdában mérték össze az erejüket Nagyszombatban

06.08.2025 - cikkek

Nagyszombat megye felújítja a Nagyfödémesnél található hidat, és a közlekedés biztosítása érdekében fontos ideiglenes hidat épít

02.09.2025 - cikkek

Nagyszombat megye: Modern hátország, nagyobb kényelem és biztonság. A sopornyai szociális központ lakói és munkatársai új helyiségeket használhatnak

02.09.2025 - cikkek

Nagyszombat megye : A 44 megyei fenntartású középiskolában 16 ezer diák kezdte meg a tanévet. Szenicén új tornatermet adtak át a tanévnyitón

03.09.2025 - cikkek

Nagyszombat megye: A régiókon átívelő kiváló ötletek ismét támogatást kaphatnak. A megyei fejlesztési alapból újabb 450 ezer eurót fordítanak erre a célra

06.08.2025 - cikkek

Nagyszombat megye 63 éves és annál idősebb lakosai kényelmesebben utazhatnak a regionális autóbuszjáratokon, mivel a megye új típusú bérletet vezet be

02.09.2025 - cikkek

Nagyszombat megye 2024-ben 7,6 millió eurót fektetett be a közúthálózat fejlesztésébe

23.12.2024 - cikkek

Olvassa el is

Iratkozzon fel a hírlevélre