Nagyszombat megye megnyitotta a felújított vízimalmot Tallóson, és a turistákat egy új látogatóközpont is várja

Közzétett: 2025. 06 09.

Tallós, 2025. június 9.

A Nagyszombati Kerületi Önkormányzat folytatja azt a kezdeményezését, hogy megmentse a malomiparhoz kapcsolódó egyedülálló műszaki emlékeket, és a nagyközönség számára is vonzóbbá tegye azokat. A jókai vízimalom után a tallósi is teljes rekonstrukción esett át. A  nemzeti kulturális műemlék felújítása mellett egy teljesen új látogatóközpont is kiépült, amely a turisták számára első kapcsolattartási pontként, az előadók számára előadótérként, valamint kulturális és oktatási tevékenységek helyszínéül is szolgál.

"A tallósi vízimalom régiónk, de egész Szlovákia egyik kivételes műszaki műemléke. Őseink munkájára és művészetére emlékeztet bennünket. A rekonstrukciójával a kulturális örökség egy darabját mentettük meg. Ugyanakkor egy látogatóközpont megépítésével új feltételeket teremtettünk a régió turizmusának fejlődéséhez, ami a múltban hiányzott. Ez a Kis-Duna-parti helyszín a történelem megismerésének és a gyönyörű természet szívében való pihenésnek egy élettel teli helyévé válik. Emellett hozzájárulhat az önkormányzatok és kulturális intézmények közötti együttműködés elmélyítéséhez is déli határunk mindkét oldalán" – mondta Jozef Viskupič megyeelnök.

Az eredeti malmot először szétszerelték, majd az új tartószerkezetek megépítése után eredeti formájában építették újjá. Az épület fa részeit megtisztították, kijavították, pótolták és konzerválták, ahogy a teljes belső teret és a gépezetet is. A vízimalom kerekét, tengelyét, fa alkatrészeit kicserélték, fém elemeit pedig kezelték. Az elektromos hálózatot szintén korszerűsítették, beleértve az új világítást, a villámhárítókat, a kamerarendszert, az elektronikus biztonsági jelzőrendszert és a tűzvédelmi rendszert.

Az új látogatóközpont a malomipar történetét bemutató állandó kiállítás mellett szemináriumok, múzeumi és oktatási programok, valamint nyilvános rendezvények lebonyolítására is alkalmas helyiségeket kínál. A felújított malomhoz hasonlóan a látogatóközpont kezelője is a megyei fenntartású Galántai Honismereti Múzeum lesz. Takács Mihály igazgató elmondta, hogy "a tallósi vízimalom egyedülálló kulturális emlék, amely a munka, a hagyomány és a folyó menti élet történetét hordozza. A rekonstrukciónak és az új látogatóközpontnak köszönhetően ezeket a történeteket egy szélesebb közönség számára is elérhetővé tehetjük, az iskolai csoportoktól a külföldi turistákig. Hiszem, hogy az autentikus építészet, a működő malom és a malomipar modern bemutatása olyan élményt nyújt, amely egyszerre tanulságos és inspiráló. Célunk, hogy a malmot élő hellyé tegyük, ahol a történelem olyan nyelven szólal meg, amely a mai ember számára is érthető."

"Sikeresen lezártunk egy újabb jelentős, határon átnyúló uniós finanszírozási projektet. Az ilyen együttműködéseknek azért van értelme, mert összekötik a múltat a jövővel. Emellett hasznosak a határ menti térségben élők, a közeli és távoli turisták számára is. A mi törekvésünk a kulturális örökség megőrzése, és az, hogy más hasonló lehetőségeket is kihasználjunk" – mondta Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke.

A Malomipar – őseink elfeledett mestersége című projekt az Interreg V-A Szlovákia – Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében valósult meg az Európai Regionális Fejlesztési Alap finanszírozásával. A projekt teljes költségvetése meghaladta az 1,6 millió eurót, amelyből több mint 760 ezer eurót Nagyszombat megye, a projekt fő partnere kapott.

Tallós község a projektből felújította a malomhoz vezető utat. Horváth Zoltán, a község polgármestere, aki egyben megyei képviselő és a Mátyusföld Területi Idegenforgalmi Szövetség elnöke, hozzátette, hogy "a malom a kulturális örökség kincse, és nagy ígéret a turizmus fejlesztésére régiónkban. A felújításnak és az új látogatóközpontnak köszönhetően a helyszín vonzó célponttá válik Mátyusföld térképén. Olyan hellyé, ahol a történelem a modern szolgáltatásokkal párosul a látogatók számára. Hiszem, hogy a malom nemcsak a szlovákiai turistáknak fog tetszeni, hanem a külföldről érkező látogatóknak is, akik a hely történetéhez kapcsolódó autentikus élményt keresnek."

Hasonló cikkek

Nagyszombat megye: Megyei kerékpárhíd, pszichoszociális központ, modern támogatott lakhatás és jobban megközelíthető iskolák. A helyreállítási tervből származó 8 millió eurónak köszönhetően a megye megvalósítja vízióit.

22.07.2025 - cikkek

Nagyszombat megye: Zavar közelében 90 méteres kerékpárhidat építenek a D1-es autópálya fölé. A megye javítja a biztonságos összeköttetést Nagyszombat és a Vág menti kerékpárút között

14.07.2025 - cikkek

Nagyszombat megye: A megyei DAR Alapítványnak köszönhetően újabb szükséghelyzetben lévő családok kapnak esélyt a jobb életre

11.07.2025 - cikkek

Nagyszombat megye: A megyei közútkezelők gépparkja egy speciális kaszálógéppel bővült, amely az utakon és a kerékpárutakon dolgozik majd

22.07.2025 - cikkek

Nagyszombat megye: Az önkormányzatok költségei csökkenhetnek, mivel a konferencia konkrét megoldásokat javasol az energetikai átalakításra

24.06.2025 - cikkek

Nagyszombat megye: Nagymácsédon megkezdődik a Szólásszabadság-emlékmű építése, a megye szerződést kötött a kivitelezővel

09.07.2025 - cikkek

Nagyszombat megye: Az utolsó csengetés után elkezdődött a vakáció, egyúttal pedig az új tanévre való felkészülés

29.06.2025 - cikkek

Nagyszombat megye: Még a nyári szezon és a nyílt nap előtt felújították a Szent Katalin-kolostorhoz vezető utat

04.07.2025 - cikkek

Nagyszombat megye: Felsődióson megkezdődött a közel ötkilométeres útszakasz korszerűsítése. A megye továbbra is értelmesen használja fel az uniós forrásokat.

02.07.2025 - cikkek

Nagyszombat megye: Az intenzív zivatarok, valamint a száj- és körömfájás próbára teszi a településeket. A megye a válságalap által segít.

18.07.2025 - cikkek

Olvassa el is

Iratkozzon fel a hírlevélre