Az Anton Srholec-szabadságdíjat négy neves személyiségnek és egy polgári társulásnak ítélték oda

Közzétett: 2024. 11 18.

A Nagyszombati Kerületi Önkormányzat már hatodik alkalommal adta át az Anton Srholec-szabadságdíjat. Az emberi jogok védelmében, a demokrácia és a jogállamiság megszilárdításáért végzett rendkívüli hozzájárulásért, valamint rendkívüli állampolgári bátorságért Jozef Viskupič megyeelnöktől Hodossy Gyula, Blažej Baláž, valamint a Post Bellum Polgári Társulás képviselője vehette át az elismerést. Václav Havel tevékenységét in memoriam díjjal ismerték el. Timothy Garton Ash november 16-án, szombaton kapta meg a díjat a Közép-európai Fórumon. A gálaestet november 15-én, pénteken tartották meg a nagyszombati Ján Palárik Színházban. Az esemény a bársonyos forradalom 35. évfordulójának jegyében telt.

"Az Anton Srholec-szabadságdíjjal kitüntetett személyek életükkel és munkásságukkal megmutatták és megmutatják nekünk, milyen fontos, hogy mindig az igazság és az igazságosság oldalán álljunk. Inspirációt jelentenek számunkra, egyúttal pedig figyelmeztetnek bennünket arra, hogy védjük az olyan értékeket mint az emberi jogok, a demokrácia és a szabadság. A Václav Havelnek odaítélt in memoriam díjat Prágában személyesen adtam át özvegyének, Dagmar Havlovának. Hodossy Gyula, Blažej Baláž, Timothy Garton Ash és a Post Bellum Polgári Társulás is fontos díjazottak. Meggyőződésem, hogy a történelem iránti adósságunkat – beleértve a modern korit is – aktívan kell törleszteni. Ez egyebek mellett azt jelenti, hogy meg kell becsülnünk azokat a bátor személyiségeket és inspiráló embereket, akik saját történeteik révén szólnak hozzánk. Ezt az össznemzeti jelentőségű megyei díjat a köszönet és az elismerés egyik módjának tartom" – mondta Jozef Viskupič. A megyeelnök hozzátette, hogy az esemény a Szabadság hónapja Nagyszombat megyében rendezvénysorozat keretében valósult meg.

A Václav Havelnek odaítélt in memoriam kitüntetést özvegye, Dagmar Havlová Prágában vette át, akinek a gálaesten levetítették köszönő beszédét. A cseh író és drámaíró, Václav Havel a Charta '77 első szóvivőinek egyike és az 1989. novemberi politikai változások egyik vezéralakja volt. Csehszlovákia kilencedik és egyben utolsó, majd Csehország első elnöke volt.

A kitüntetést megkapta Hodossy Gyula költő, irodalomkritikus, teoretikus, irodalom- és művelődésszervező. 1989 után több szervezet, alapítvány és folyóirat létrehozásában vett részt. A Katedra Alapítvány igazgatója, a Lilium Aurum könyvkiadó alapítója, valamint a Vámbéry Polgári Társulás elnöke. Húsz antológia szerkesztője, több verses- és egy prózakötet szerzője.

További díjazott Blažej Baláž festőművész, grafikus és egyetemi tanár. A politikai, a környezetvédelmi, az aktivista és a neokonceptuális művészet területén tevékenykedik. Mediális kép, papíralapú alkotás, performansz, rendezvények, rajzok, objektumok, mail art és grafika – ez mind tevékenységének részét képezi. Jelentős mértékben hozzájárult a nagyszombati Ján Koniarek Galéria létrejöttéhez és profiljának meghatározásához.

Díjazták a Sandra Polovková által vezetett Post Bellum Polgári Társulást is. A Post Bellum 2011 óta gyűjti és dokumentálja a második világháború és a szocializmus idején a gonosz ellen küzdők vallomásait. A társulás 2015-től a drámapedagógiai képzés jegyében egyedülálló egész napos oktató- és élményworkshopokat szervez tanulók és diákok számára. A csehországi Post Bellummal együttműködve már mintegy 15 ezer történetet sikerült összegyűjteni.

Timothy Garton Ash brit történész és publicista. Az Oxfordi Egyetem európai tanulmányok képzésének professzora. Munkássága elsősorban Közép- és Kelet-Európa modern kori és mostani történetére irányul. Kutatási témái közé tartozik a bársonyos forradalom, valamint a volt keleti blokk országainak átalakulási folyamata is.

A megye kezdeményezésének köszönhetően Nagyszombat első alkalommal volt a Közép-Európai Fórum helyszíne, amely a Zsinagógában valósult meg november 16-án, szombaton 15 órától. A rendezvényen a világhírű brit történésszel, Timothy Garton Ash-sal folytatott beszélgetés mellett A történelmi emlékezet válsága témában panelbeszélgetés volt. A vendégek között találhattuk többek között Fedor Blaščák filozófust, Iveta Radičová szociológust és Marína Zavacká történészt.

A www.cenaantonasrholca.sk honlapon a nyilvánosság minden információt megtalál a díjazottakról, a rendezvény idei és elmúlt éveiből egyaránt. Ezenkívül Nagyszombat megye idén egy brosúrát is készített a díjazottakról és a díjátadóról, amelyet az elismerésben részesülők a gálaest során kaptak meg.

A szabadságdíj Anton Srholec nevét viseli, akinek egész élete összefonódott a mai Nagyszombat megyével. Szakolcán született, majd a sasvári (Šaštín) gimnáziumban érettségizett. Mivel megpróbált átkelni a Morva folyón, több hónapot töltött előzetes letartóztatásban Lipótváron (Leopoldov), később pedig uránbányákban volt kényszermunkán. A bársonyos forradalom után hajléktalanoknak nyújtott segíséget. Életszemlélete, valamint a vallási, politikai és szabadságjogokért folytatott küzdelme az emberbe vetett hit szimbólumává vált.

Hasonló cikkek

Olvassa el is

Iratkozzon fel a hírlevélre