A pöstyéni régió népviselete inspirációt jelent majd a kortárs tervezők számára

Közzétett: 2025. 05 19.

A Nagyszombati Kerületi Önkormányzat Kerületi Innovációs Fejlesztési Ügynöksége projektet indított a pöstyéni népviselet népszerűsítésére és terjesztésére. Az egykoron egész Csehszlovákia legszebbjének tartott népviseleti elemek lehetőséget kapnak arra, hogy a kortárs divattervezők által megálmodott modern ruhadarabok részévé váljanak.

A népviseletek az élményturizmus részét képezik, és a gazdag folklórhagyományairól ismert Slovácko régió jó példa lehet a gyakorlati kihasználásukra. A Kerületi Innovációs Fejlesztési Ügynökség ennek a morvaországi régiónak a partnereivel alakított ki együttműködést. Ennek eredményeképpen támogatást hagytak jóvá A viselet mint inspiráció elnevezésű projektre, amelynek célja a népi ruhakészítő mesterség népszerűsítése, vonzóbbá tétele és megőrzése a jövő generációi számára a morvaországi Slovácko és a szlovákiai pöstyéni régiókban.

"A kulturális örökség és különösen az élő kultúrakézművesek, tervezők és a kreatív iparágaktámogatása rendkívül fontos. A csehországi Slovácko régióból származó partnereinkkel együttműködve 50 ezer euró európai uniós támogatást kaptunk, amely hozzájárul a regionális identitás fejlesztéséhez, és növeli régiónk vonzerejét a turisták és a lakosok körében. Nagyon örülök ennek a határon átnyúló projektnek" – mondta Jozef Viskupič, Nagyszombat megye elnöke.

A Nagyszombati Kerületi Önkormányzat Kerületi Innovációs Fejlesztési Ügynöksége támogatást nyert az Interreg Szlovákia-Csehország 2021-2027 programból.

A projekt költségvetése több mint 62 ezer euró. A jóváhagyott hozzájárulás közel 50 ezer eurót tesz ki, a fennmaradó 8%-ot pedig az ügynökség saját forrásból fedezi.

"A pályázatok előkészítése során sikerült kiváló kapcsolatokat kiépítenünk, így a magyarsárvári (Uherský Ostroh) Lidové tradice a řemesla szabóműhely lett a partnerünk. További partnerünk a Holeška helyi akciócsoport, amely a vidéki életminőség fejlesztését támogatja a régióban" – mondta Marek Krnáč, a Kerületi Innovációs Fejlesztési Ügynökség igazgatóhelyettese.

A projekt másik partnere a Rezort Pöstyén regionális turisztikai szervezet, amely a kulturális örökséget és a regionális termékeket népszerűsíti a látogatók, valamint a pöstyéni és a galgóci régió lakosai körében. A Pöstyén környékéről származó népviseletek a fejlett hímzéstechnikának köszönhetően nagyon értékesek. A múltban ezek szlovák reprezentatív viseletek voltak. A 20. század elején ünnepi alkalmakkor viselték, különösen a felsőbb osztály, különböző társadalmi eseményeken itthon és külföldön. A pöstyéni régió viseletei közül kiemelkedik a krakoványi (Krakovany) népviselet. A helyi csipke Szlovákia szellemi kulturális örökségének listáján szerepel, amelyet a látogatók egy magán néprajzi múzeumban csodálhatnak meg.

"A hagyományos viselet elemeit a kortárs, modern ruhatervezésben szeretnénk megőrizni, úgy, hogy felhasználjuk azokat. Bátorítani és támogatni szeretnénk a fiatal kézműveseket és tervezőket, hogy munkájukban a hagyományos viseletre jellemző elemekből merítsenek ihletet. A népviselet és a modern design ötvözésével szeretnénk egy új terméket a piacra dobni, modern ruhákat hagyományos mintával" – tette hozzá Marcela Černá, a Kerületi Innovációs Fejlesztési Ügynökség munkatársa.

Ez a ruhadarab a pöstyéni regionális termékmárka része lesz, amelyet a Kerületi Innovációs Fejlesztési Ügynökség a Holeška helyi akciócsoporttal együttműködve dob majd a piacra. A márka létrejöttében példát mutat a Slovácko regionális termék sikere, amely a helyi termelőknek és gazdálkodóknak nemcsak lehetőséget ad arra, hogy megkülönböztessék magukat azoktól, akik megszokott és uniformizált áruval látják el a vásárlókat, hanem számos előnnyel is jár, mint például közös e-shop és új értékesítési pontok.

"A projekt egyik fontos eredménye egy közös, egységes internetes portál létrehozása lesz, amely teljes körű tájékoztatást nyújt a felhasználóknak a határ menti Slovácko-Pöstyén térség népviseleteinek sokszínűségéről, valamint azokról a folklóreseményekről, amelyeken lehetőség nyílik népviseletes emberekkel találkozni" – zárta gondolatait M. Černá.

A projektben megvalósuló további fontos tevékenységek a következők: néprajzi kutatás, amely a népviseletek részeinek, mintáinak és technikáinak feltérképezésére irányul.  Szlovákián belül feltérképezik a pöstyéni régió területét, a cseh oldalon pedig a Slovácko régió helyszíneit. A következő tevékenység során a tervezők és kézművesek számára workshopok szervezésére koncentrálunk. Mivel határon átnyúló projektről van szó, a képzés a morvaországi és a szlovákiai oldalon egyaránt megtörténik. A résztvevők számos technikát tanulnak meg, amelyeket aztán otthon is gyakorolhatnak. Ennek a tevékenységnek a végeredménye lesz a saját ruházati prototípus vagy részeinek elkészítése, amelyet a hagyományos viselet ihletett. A sikeres termelők a projekt tervezett tevékenységei közé tartozó, újonnan létrehozott pöstyéni regionális termék márkanév alatt tanúsítványt igényelhetnek majd.

A Nagyszombati Kerületi Önkormányzat a Kerületi Innovációs Fejlesztési Ügynökség nonprofit szervezetet innovatív és fejlesztési projektek előkészítésével kapcsolatban hozta létre. A szervezet másik prioritása a lakosság életminőségének és egészségvédelmének javítását célzó projektek megvalósítása, Nagyszombat megye területén működő civil szervezetek, egyesületek és aktív egyének támogatására irányuló tevékenységek, valamint az önkéntesség fejlesztése.

Hasonló cikkek

Olvassa el is

Iratkozzon fel a hírlevélre