100 jubilejných líp v Moravskom Svätom Jáne

Publikované: 28.10.2018 | Naposledy aktualizované 21.02.2022
28. 10. 2018 – V nedeľu popoludní sa uskutočnilo podujatie „100 jubilejných líp", ktoré pripravil Trnavský samosprávny kraj pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky (1918 – 2018).
Na počesť 10. výročia vzniku ČSR sa na území republiky sadili jubilejné háje. Boli rôzne situované, mali rôzny počet stromov viacerých druhov, no vždy boli označené kamennou pyramídkou s prírodným kameňom na ktorom bol nápis RČS 1918 – 1928.

Aj v súčasnosti sa venuje pripomínaniu tejto historickej aktivity značná pozornosť, keď sa pôvodné háje vyhľadávajú, renovujú a zároveň sa k storočnici zakladajú nové.
Trnavská župa sa k uvedenej aktivite pridala vysadením „svojich" jubilejných líp.
V areáli Školy v prírode Piesočná, neďaleko Moravského Svätého Jána, symbolicky vysadili 10 zo stovky líp, ktoré budú rozmiestnené na viacerých miestach po celom kraji. Zároveň bol odhalený kameň pripomínajúci storočnicu od vzniku ČSR.
Na podujatí sa zúčastnil trnavský župan Jozef Viskupič, hostia z ruskej ambasády, českého veľvyslanectva, Juhomoravského kraja, starostovia okolitých obcí i verejnosť.
 
 

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram