Referát cyklodopravy

Publikované: 11.03.2024 | Naposledy aktualizované 13.03.2024

Referát cyklodopravy zabezpečuje:

    • rozvoj udržateľnej mobility zameranej na cyklodopravu (cyklistika, cyklodoprava, cykloturistika a cyklistická infraštruktúra) na území TTSK
    • obnovu, budovanie a modernizáciu cykloturistického a cyklodopravného značenia, cyklotrás a doplnkovej infraštruktúry cyklotrás na území TTSK
    • koordináciu, tvorbu, aktualizáciu a vypracovanie strategických a plánovacích dokumentov, expertných podkladov, štúdií, stanovísk pre cyklodopravu a cykloturistiku na území TTSK
    • propagáciu cyklodopravy a cykloturistiky na území TTSK
    • komunikáciu s orgánmi verejnej správy a samosprávami,

Referát cyklodopravy tiež poskytuje súčinnosť pri legislatívnych procesoch pre rozvoj cyklistickej dopravy a cykloturistiky.

Crash test

Počas kampane Európsky týždeň mobility Slovensko sme ako prví na Slovensku zrealizovali simulovanú zrážku auta s bicyklom. Auto narazilo do cyklistu pri rýchlostiach 30 a 50 kilometrov za hodinu. Test poukázal priamu úmernosť medzi rýchlosťou jazdy auta a rizikom usmrtenia cyklistu. Dôležité je preto dodržiavať bezpečnosť na cestách, a zároveň sa správať ohľaduplne k všetkým účastníkom cestnej premávky. V krátkom videu si môžete pozrieť, ako celý crash test vyzeral.

Novou cyklolávkou sme premostili potok Blava

Už niekoľko týždňov môžete využívať cyklotrasu spájajúcu Jaslovské Bohunice Official s tamojšou atómovou elektrárňou v dĺžke 1,9 kilometra. Výstavba sa teraz sústreďuje na cyklolávku ponad potok Blava a jej napojenie na už existujúcu cyklotrasu. Práve dnes zložil zhotoviteľ stvaby konštrukciu lávky v dĺžke 20 metrov, ktorá už stojí na svojom mieste. Ostáva dobudovať napojenie lávky na cyklotrasu, čo je v pláne hneď po zimnom období. Na tento projekt sme z rozpočtu župy vyčlenili 201-tisíc eur. Výstavbu cyklotrasy vrátane cyklolávky sme realizovali na základe memoranda o spolupráci s obcou Jaslovské Bohunice a Slovenskými elektrárňami.

Vandalizmus

V slušnej spoločnosti je neprípustné, aby sme si nevážili a ničili verejný majetok, ktorý slúži všetkým občanom.  Minulý rok bola v rámci Vážskej cyklomagistrály postavená 5,4-kilometrová cyklotrasa medzi Šúrovcami a mostom v Siladiciach, na ktorej bolo v uplynulých dňoch zničené a zdemolované dopravné značenie.  
Vyzývame preto občanov, ktorí sú svedkami ničenia verejného majetku, aby takéto činy nahlásili príslušným orgánom činným v trestnom konaní.

Ak ste boli svedkom incidentu kdekoľvek na cyklotrase v TTSK, nielen  pri Šúrovciach, neváhajte nás kontaktovať a pomôžte nám pri hľadaní vinníkov.
Zobraziť viac
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW