Kam na strednú v Trnavskej župe

Publikované: 15.11.2021 | Naposledy aktualizované 26.09.2022

Trnavský samosprávny kraj organizuje sériu podujatí Kam na strednú 2022. V Dunajskej Strede, Senici a v Trnave sa môžu žiaci ôsmych a deviatych ročníkov oboznámiť so širokou ponukou stredných škôl a ich odborov, ktoré ponúkajú kvalitné vzdelávanie v Trnavskom kraji. Premiérovo bude súčasťou veľtrhu prezentácia nového župného Talent centra.

„Teší ma, že aj touto formou môžeme žiakom končiacich ročníkov základných škôl, ako aj ich rodičom a verejnosti, odprezentovať širokú škálu vzdelávania na 45 župných stredných školách. Výstava škôl sa uskutoční v utorok 27. septembra od 8. do 15. hodiny v športovej hale v Trnave. Regionálne prezentácie budú pokračovať 13. októbra v Dunajskej Strede a 19. októbra v Senici. Verím, že si žiaci vyberú strednú školu, ktorá ich zaujme ponukou štúdia, ale aj voľnočasovými aktivitami,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že župa v predchádzajúcich rokoch v spolupráci so zamestnávateľmi reštartovala atraktívny systém duálneho vzdelávania. Motivačný balík výhod, ktorý pozostáva zo štipendia, bezplatného cestovania prímestskými autobusmi a ubytovania v internátoch, je po novom k dispozícií aj študentom v nedostatočne obsadených a perspektívnych odboroch, ako napríklad murár, mäsiar alebo zdravotnícky asistent.

Výstavy v Trnave sa zúčastnia stredné odborné školy, obchodné akadémie a gymnáziá v rámci Trnavského kraja. Celkovo sa odprezentuje približne 50 vystavovateľov rôznych odborov a zamerania. Séria podujatí je zároveň ukážkou aktivít študentov stredných škôl, ktorí sa  touto formou predvedú pred svojimi budúcimi spolužiakmi.

„Žiaci a ostatní návštevníci sa môžu tešiť na ukážky práce a výrobkov žiakov z odboru ako kozmetik, kaderník, cukrár alebo kuchár. Konkrétne pôjde o prezentáciu jednoduchých výrobkov studenej kuchyne, miešaných nápojov, denného líčenia, kaderníckych služieb alebo masáží šije a rúk. Pripravené budú aj praktické ukážky štúdia v systéme duálneho vzdelávania, tzv. workshopová zóna s nácvikom prvej pomoci alebo tréning poslušnosti so psami“ uviedol riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK Stanislav Pravda. 

Prvýkrát bude súčasťou veľtrhu aj stánok pripravovaného župného Talent centra, ktoré bude žiakom základných škôl pomáhať pri rozhodovaní sa o študijnom smere na strednej škole a následnom uplatnení sa v pracovnom a spoločenskom živote. Centrum bude sídliť v priestoroch SOŠ elektrotechnickej v Trnave.

Pre ešte nerozhodnutých ôsmakov a deviatakov je pripravené aj vyhodnocovanie ich študijnej dispozície zamestnancami Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Trnave. Poradenstvo ohľadne štúdia bude poskytnuté aj rodičom.

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram