Kam na strednú v Trnavskej župe

Publikované: 15.11.2021 | Naposledy aktualizované 06.11.2023

Trnavský samosprávny kraj organizuje sériu podujatí Kam na strednú v Trnavskej župe. V Trnave, Dunajskej Strede a Senici sa môžu žiaci ôsmych a deviatych ročníkov oboznámiť so širokou ponukou stredných škôl a ich odborov, ktoré ponúkajú kvalitné vzdelávanie v Trnavskom kraji. Premiérovo bude súčasťou veľtrhu prezentácia nového župného TalentCentra.

„Teší ma, že aj touto formou môžeme žiakom končiacich ročníkov základných škôl, ako aj ich rodičom a verejnosti, odprezentovať širokú škálu vzdelávania na 44 župných stredných školách. Výstava škôl sa uskutoční vo štvrtok 12. októbra od 8. do 18. hodiny v športovej hale v Trnave. Regionálne prezentácie budú pokračovať 19. októbra v Dunajskej Strede a 26. októbra v Senici. Verím, že si žiaci vyberú strednú školu, ktorá ich zaujme ponukou štúdia, ale aj voľnočasovými aktivitami,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič. V tomto šk. roku bude župa naďalej podporovať žiakov v systéme duálneho vzdelávania, a to formou motivačného balíku výhod, ktorý pozostáva zo štipendia, bezplatného cestovania prímestskými autobusmi a ubytovania v internátoch, ako aj žiakov v nedostatočne obsadených a perspektívnych odboroch, ako napríklad agropodnikanie a farmárstvo, obrábač kovov alebo praktická sestra.

Výstavy v Trnave sa zúčastnia stredné odborné školy, obchodné akadémie a gymnáziá v rámci Trnavského kraja. Celkovo sa odprezentuje približne 50 vystavovateľov rôznych odborov a zamerania. Séria podujatí je zároveň ukážkou aktivít študentov stredných škôl, ktorí sa  touto formou predvedú pred svojimi budúcimi spolužiakmi.

„Žiaci a ostatní návštevníci sa môžu tešiť na ukážky práce a výrobkov žiakov z odboru ako kozmetik, kaderník, cukrár alebo kuchár. Konkrétne pôjde o prezentáciu jednoduchých výrobkov studenej kuchyne, miešaných nápojov, denného líčenia, kaderníckych služieb alebo masáží šije a rúk. Pripravené budú aj praktické ukážky štúdia v systéme duálneho vzdelávania, tzv. workshopy.

Súčasťou veľtrhu bude aj stánok župného TalentCentra, ktoré žiakom základných škôl pomáha pri rozhodovaní sa o študijnom smere na strednej škole a následnom uplatnení sa v pracovnom a spoločenskom živote. Centrum sídli v priestoroch SOŠ elektrotechnickej v Trnave.

Pre ešte nerozhodnutých ôsmakov a deviatakov je pripravené aj vyhodnocovanie ich študijnej dispozície zamestnancami Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Trnave. Poradenstvo ohľadne štúdia bude poskytnuté aj rodičom.

Podujatia sa zúčastnia zástupcovia spoločnosti firiem, ktoré spolupracujú so strednými školami v rámci duálneho vzdelávania, trnavské vysoké školy, Krajská knižnica v Trnave, zástupcovia krízovej linky IPčko a národná agentúra ERASMUS+.

Program KNS

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW