80. výročie prvého letu Piešťany – Praha

Publikované: 31.03.2017/ Aktualizované: 21.02.2022

V čase, keď malé letiská nedokážu prežiť bez finančnej pomoci, sme hrdí na skutočnosť, že napriek existenčným problémom dodnes garantujeme bezpečnú letovú prevádzku. Piešťanské letisko je vzdušnou bránou do Trnavského samosprávneho kraja.

Úplne prvý let, ktorý bol uskutočnený z pražského letiska v roku 1937 lietadlom Douglas DC 2 pre 14 pasažierov na Slovensko nesmeroval na bratislavské letisko, ale cez Brno a Zlín do Piešťan, čo dokazuje jeho dlhodobý historický význam a opodstatnenosť. V rámci osláv osemdesiateho výročia Letiska Praha Ruzyň sa na rovnakú trasu 5. 4. 2017 vydá Airbus A319 ČSA so 144 cestujúcimi. Zhruba polovica kapacity lietadla je zaistená pre novinárov a VIP hostí, zbytok kapacity bude uvoľnený do predaja pre leteckých fanúšikov za symbolickú cenu.

Pre účastníkov letu sú pripravené špeciálne certifikáty s vyobrazením prvého lietadla, ktoré let v roku 1937 absolvovalo, špeciálne pečiatky a dokonca aj špeciálna poštová známka. Na palube bude k dispozícii špeciálne vydanie novín, ktoré bude pozostávať z výberu vtedajšej tlače. Budú sa premietať dobové dokumenty týkajúce sa otvorenia leteckej dopravy.

Lietadlo na Letisku Piešťany pristane o 8:50. Odlet je plánovaný na 10:15. Čas pre cestujúcich lietadla je vyplnený kultúrnym programom a prehliadkou Vojenského historického múzea v areáli letiska. Bude pre nich pripravená  príležitostná pečiatka a korešpondenčný lístok s motívom dobového piešťanského letiska.

 

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW