Ako si pripraviť liečivú pochúťku?

Publikované: 18.06.2020/ Aktualizované: 22.02.2022

Od mája do začiatku leta je čas na zber bazy čiernej, resp. jej drobných bielych kvetov. Bazové kvety sú krásne voňavé a ich zber sme si nenechali ujsť ani v Domove sociálnych služieb pre deti a dospelých v Jahodnej.

V tomto roku sme nemali možnosť si ísť nazbierať bazové kvety do lesa, nakoľko kvôli koronavírusu sme ešte nemali uvoľnené vychádzky do okolia zariadenia. Naše zariadenie má veľmi pekný a priestranný park plný stromov a kríkov. Pri našich každodenných prechádzkach v parku sme zistili, že je čas na zber bazových kvetov. Preto sme sa dňa 9. júna rozhodli, že využijeme dary prírody a z nazbieraných rastlín pripravíme liečivú pochúťku.

Okrem bazy sme nazbierali žihľavu, mätu, medovku, lipové kvety, levanduľu – všetky tieto rastliny sme našli v našom parku. Z každej liečivej rastliny sme pridaním cukru a citróna pripravili limonádu. Prijímatelia sociálnej služby tak mali možnosť na porovnávanie chutí a mohli určiť, ktorá pochúťka im najviac chutila.

Pri zbieraní bylín sme boli na čerstvom vzduchu, pri príprave pochúťky sme sa naučili osožne využiť dary prírody a pri ochutnávke pochúťky sme spolu strávili veselé chvíle.

Autor: Bc. Magdaléna Bereková, inštruktorka sociálnej rehabilitácie, DSS pDaD v Jahodnej

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW