Bezpečnostná situácia vynútila prerušiť leteckú linku Tel Aviv – Piešťany o mesiac skôr

Mimoriadna bezpečnostná situácia nedovoľuje uskutočniť plánované lety medzi Tel Avivom a Piešťanmi. Spojenie, ktoré malo fungovať do polovice novembra 2023 a pokračovať vo februári 2024, je nateraz prerušené.

Trnavský samosprávny kraj a Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj v pondelok 9. októbra informovali o zrušení letu, ktorý bol naplánovaný na 11. októbra. Nasledovala okamžitá snaha o bezpečný návrat turistov zo Slovenska i z Izraela späť do vlasti prostredníctvom komerčných liniek, ale aj vládneho špeciálu. Vďaka koordinácii s Riaditeľstvom krízového manažmentu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Veľvyslanectvom SR v Tel Avive pomohli repatriačné lety slovenským pútnikom, ktorí sa v čase vypuknutia konfliktu nachádzali v Izraeli, ale aj kúpeľným hosťom z tejto blízkovýchodnej krajiny, ktorí sa liečili v piešťanských kúpeľoch.

„Slováci, ktorí boli počas nebezpečného konfliktu v Izraeli sú už doma na Slovenku, a rovnako sa do svojej krajiny vrátili aj turisti z Izraela, ktorí tu trávili dovolenku. Naša koordinácia s Riaditeľstvom krízového manažmentu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Veľvyslanectvom SR v Tel Avive a ďalších zainteresovaných bola účinná. V tejto chvíli musíme reagovať na celosvetovú situácia, a preto sme sa s naším izraelským partnerom dohodli na prerušení pravidelného leteckého spojenia, ktoré bolo naplánované do polovice novembra. Priame letecké spojenie Tel Aviv – Piešťany – Tel Aviv sme tento rok úspešne naštartovali, no aktuálne je pre nás prioritou bezpečnosť,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Letecká linka Tel Aviv – Piešťany – Tel Aviv bola spustená 10. mája 2023, aby dovolenkárom z Izraela umožnila pohodlné cestovanie do ich obľúbenej destinácie – piešťanských kúpeľov. Lietadlá smerujúce z ekonomického centra tejto blízkovýchodnej krajiny pristávali v kúpeľnom meste každú stredu večer. Vďaka tomu bol využitý potenciál malého medzinárodného letiska, ktorého majoritným akcionárom je Trnavský samosprávny kraj.

„Na základe záujmu našich izraelských partnerov sme v uplynulých týždňoch začali pripravovať pokračovanie tohto leteckého spojenia od februára 2024. Tento zámer sa však bude môcť stať realitou až po zlepšení bezpečnostnej situácie. Všetky lety medzi Tel Avivom a Piešťanmi plánované do 15. novembra sú zrušené, ale veríme, že to neohrozí budúcoročnú sezónu,“ uviedla Agáta Mikulová, riaditeľka KOCR Trnavský kraj.

Dodala, že uplynulá sezóna ukázala, že medzi izraelskými dovolenkármi je o Slovensko záujem.  „Vnímajú nás ako bezpečnú a pohostinnú krajinu, ktorej nespornou výhodou je aj malé medzinárodné letisko priamo v obľúbenej destinácii. Na tom chceme aj v budúcnosti stavať. Práve dopyt po službách v oblasti cestovného ruchu zo strany zahraničných návštevníkov prispieva k tomu, aby sa čoraz viac zlepšovali. V pláne je aj nadviazanie užšej spolupráce medzi kultúrnymi inštitúciami a univerzitami,” uzavrela A. Mikulová.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW