Celonárodná spomienka na J. M. Hurbana v Hlbokom

Publikované: 17.09.2017/ Aktualizované: 21.02.2022
17. 9. 2017 - Pri príležitosti dvojstého výročia narodenia Jozefa Miloslava Hurbana sa v obci Hlboké uskutočnili celonárodné oslavy.

Už predtým, v piatok 15. septembra, otvorili novo vyznačený turistický chodník pomenovaný po tomto národnom buditeľovi.
Celonárodné oslavy sa začali slávnostnými službami Božími v evanjelickom kostole v Hlbokom. Okrem generálneho biskupa ECAV Miloša Klátika a predsedu TTSK Tibora Mikuša prehovoril v mene 50 tisíc Slovákov v srbskej Vojvodine farár zo Starej Pazovy Igor Feldy.  
Pre nepriazeň počasia sa neuskutočnila plánovaná slávnosť pri jeho mohyle. Účastníci miesto toho položili vence k soche J. M. Hurbana pri kostole. Na priečelí Pamätnej izby J. M. Hurbana bola odhalená pamätná tabuľa pripomínajúca výročie jeho narodenia. „Bol človek, ktorý svojím životom dáva príklad ako by sa mali ľudia stavať k vlastnému národu, krajine, tradíciám a kultúre," povedal predseda TTSK.
Na fare v obci Hlboké potom predseda TTSK Tibor odovzdal Pamätnú medailu 200. výročie narodenia Jozefa Miloslava Hurbana niektorým významným hosťom. Držiteľmi sa stali herec Juraj Sarvaš, generálny biskup ECAV Miloš Klátik, farár Miroslav Hvožďara, starosta obce Hlboké Miloš Čobrda a Juraj Ševčík.
J. M. Hurban bol na čele slovenského literárneho a verejného života takmer pol storočia. Bol nekompromisným bojovníkom za národné práva Slovákov. Narodil sa v rodine evanjelického farára. Ukončil evanjelické lýceum v Bratislave. Tu sa zoznámil s Ľudovítom Štúrom, ktorý v ňom prebudil vlastenecké cítenie. Vysvätený za kňaza bol v roku 1840, po vysvätení pôsobil ako evanjelický kaplán v Brezovej pod Bradlom, od roku 1843 bol farárom v Hlbokom. Tu organizoval prvé ochotnícke divadelné predstavenia, čitateľské krúžky, nedeľné školy a spolky miernosti, čím úspešne šíril osvetu medzi slovenským obyvateľstvom. V rokoch 1848 a 1849 bol jedným z hlavných organizátorov a vodcov slovenských dobrovoľníkov, ktorí bojovali s podporou a účasťou Čechov na strane cisárskych armád. Stal sa zakladajúcim členom a výborníkom Matice slovenskej. Okrem iného bol manželom prvej slovenskej herečky Aničky Jurkovičovej a otcom Svetozára Hurbana Vajanského.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW