Cyrilo-metodská cesta získala významné ocenenie

Publikované: 10.06.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

„Trnavská župa je členom medzinárodného združenia Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje už od roku 2016. Potešila ma správa, že naše spoločné úsilie bolo ocenené Radou Európy a cesta získala jej certifikáciu. Som presvedčený, že to bude ďalším impulzom pre rozvoj cestovného ruchu u nás,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

O certifikáciu, ktorá je zárukou kvality tematickej trasy, sa Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, z.s.p.o. usilovala niekoľko rokov. Úspešná bola vďaka prezentácii pred komisiou Rady Európy. Tím tvorila riaditeľka združenia Martina Janochová, riaditeľka Bulharského kultúrneho inštitútu Bratislava Vania Radeva a riaditeľka Slovenského domu Centrope Tatiana Mikušová.

Združenie bolo založené v roku 2013 a v súčasnosti je reprezentované 19 oficiálnymi členmi zo šiestich štátov strednej a juho-východnej Európy. Svojimi aktivitami podporuje živý cyrilo-metodský odkaz a hodnoty založené na rešpekte a dialógu medzi ľuďmi rozličných kultúr a vyznaní.

Trnavský samosprávny kraj, ako jeden z členov združenia, realizoval projekt „Partnerství a aktivní institucionální sítě Cyrilomedějské stezky v moravskoslovenském příhraničí“ v rámci Operačného programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika. Počas dvoch rokov slovenskí a českí partneri spolupracovali pri naštartovaní existencie medzinárodnej Cyrilo-metodskej cesty. Bolo zostavené trasovanie Cyrilo-metodskej cesty na území Trnavského kraja a susedných krajov s dosahom na historicky hodnotné lokality, body záujmu a vyznačenie trasy oficiálnym logom pozdĺž turistických trás. Cesta je určená predovšetkým pre pútnikov, seniorov, juniorov, rodiny s deťmi a cyklistov.

Viac informácií je dostupných na https://www.kulturnecesty.sk/cyrilo-metodska-cesta a na https://www.domcentrope.sk/map_CM/sk/index.html.

Jozef Viskupič, trnavský župan

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW