Dar roka by chceli aj tento rok

Publikované: 12.12.2013/ Aktualizované: 21.02.2022
12.12.2013

Slovenská humanitná rada (SHR) je prvé a najväčšie združenie dobrovoľníckych organizácií humanitného a charitatívneho zamerania na Slovensku. Pôsobí ako národné dobrovoľnícke centrum a je ich metodickým, koordinačným, informačným  a školiacim centrom. „Rada vznikla v roku 1990. Na začiatku združovala 46 dobrovoľníckych organizácií, v súčasnosti je toto číslo výrazne vyššie. Je ich 173," uviedol prezident SHR Ivan Sýkora. „Charakter rady je jasný. Naviguje ľudí, ktorí sú ochotní akokoľvek pomôcť. Je jedno či ide o právnickú alebo fyzickú osobu."
Najznámejšou akciou SHR je udeľovanie ceny Dar roka, ktorý sa udeľuje za poskytnutie dobra inému človeku. „Je to jedinečné ocenenie tak na Slovensku ako aj v strednej Európe," upresnil Sýkora. „Aj tento rok chceme toto ocenenie udeliť. Návrh môže podať ktokoľvek."
Aj samotná rada získala v roku 2012 medzinárodné uznanie. V talianskom  meste Miláno si prevzala ocenenie Premio Internazionale il Dono dell´Umanitá ako znak uznania vyše dvadsaťročného úsilia za zlepšenie postavenia zdravotné postihnutých a sociálne znevýhodnených ľudí a rozvoj dobrovoľníctva na Slovensku.
Konkrétna pomoc sa týkala aj pri prácach zaplavených oblastí alebo pri zosuvoch pôdy. Slovenská humanitná rada sa predstaví aj na tohtoročnej Konferencii o dobrovoľníctve v TTSK, ktorú organizuje Trnavský samosprávny kraj. Jej dátum ešte nie ej presne určený.
Viac informácií o SHR, jej činnosti, možnosti ako sa zapojiť, prípadne finančne prispieť, nájdete na stránke www.shr.sk
Tatiana Brezinská

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW