Deň úcty k poľnohospodárom

Publikované: 12.12.2013/ Aktualizované: 21.02.2022
12.12.2013

Trnavský samosprávny kraj, obec Červeník, COOP Jednota Trnava, Trnavské osvetové stredisko a Regionálna poľnohospodárska a potravinová komora Trnava pripravili už 48. ročník Slávnosti spevu, hudby a tanca Červeník 2013 s podtitulmi Deň úcty k poľnohospodárom a Medzinárodný družstevný deň. Program bol tohto roku slávnostnejší o dve výročia – obec Červeník, bývalý Verešvár, slávi počas tohto roka 900. výročie prvej písomnej zmienky o obci a COOP Jednota Trnava oslavuje 60. výročie svojho založenia.

Bohatý trojdňový program, sviatok ľudového umenia, ale aj dobrej pohody vyvrcholil v nedeľu. Po slávnostnej svätej omši sa o pol tretej poobede pohol k amfiteátru krojovaný sprievod. V trojhodinovom galaprograme vystúpili folklórny súbor Šulekovo, Verešvaranček a Verešvaranka z Červeníka, Trnafčan z Trnavy, detská skupina Džarek z Turzovky, folklórny súbor Megyer z Veľkého Medera a Moravská veselka zo Sušíc u Přerova. Vrcholom programu v amfiteátri bolo vystúpenie Slovenského ľudového umeleckého kolektívu z Bratislavy. Program pokračoval o šiestej večer až do polnoci koncertmi folklórnych skupín v obci pri červeníckej zvonici.

Tradične sa folklórne slávnosti v Červeníku už niekoľko rokov spájajú s oslavou dožiniek, ukončením žatvy a mlatby. Tradície žatvy, kosenie obilia, mletie zrna a pečenie prvého chleba z novej úrody sa uchovávajú z generácie na generáciu prostredníctvom folklórnych súborov. Kedysi ženci a žnice odovzdávali žatevný veniec svojmu gazdovi, teraz ho odovzdali predsedovi Trnavského samosprávneho kraja Tiborovi Mikušovi.

„Dnes sa tešíme z toho, čo nám zanechali naši predkovia, čo zachovali súčasníci  a čo nám predstavia o slovenského, maďarského a moravského folklóru. Zároveň je ale tento deň Dňom úcty k poľnohospodárom. Podstata toho, z čoho dnes žijeme a budeme žiť, nie sú fabriky, ani banky.  Je to naša zem, ktorá, ak bude poctivo obrábaná, tak nás vždy uživí.  Vzdajme preto vďaku tým, ktorí sa o ňu starajú a prinášajú do našich domovov dobrý chlieb," povedal v ďakovnom príhovore.

Na slávnosti sa zúčastnili okrem predsedu TTSK poslanci NR SR Augustín Hambálek a Ivan Varga, obchodný zástupca Veľvyslanectva Ruskej federácie Alexander Anikin, členka predstavenstva COOP Jednoty Trnava Alena Morvayová, predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinovej komory Trnava Oliver Šiatkovský, starosta obce Červeník Marián Mihálik, poslanci TTSK Peter Dvoran, Ján Dlhopolček, Ivan Borovský a Milan Domaracký, prítomný bol aj primátor Vrbového Ján Jánoška.

Počas slávností mohli návštevníci podujatia vyjadriť solidaritu a spolupatričnosť voči tým, ktorí sú odkázaní na pomoc iných. Pri pódiu bola pripravená urna Nadácie DAR Trnavského samosprávneho kraja, ktorá až do konca novembra pripravuje verejnú zbierku.

Ivan Krajčovič

 

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW