Deň víťazstva nad fašizmom

Publikované: 10.12.2013/ Aktualizované: 21.02.2022
10.12.2013

Kladením vencov pri Pamätníku osloboditeľov si v Trnave  pripomenuli 68. výročie ukončenia 2. svetovej vojny – Deň víťazstva nad fašizmom.
Slávnostné zhromaždenie občanov zorganizovali Trnavský samosprávny kraj, mesto Trnava, Trnavské osvetové stredisko, Obvodný úrad Trnava, Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Trnave a Vojenský archív v Trnave.
Prítomní boli aj radca veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku Oleg Vašenko druhý tajomník veľvyslanectva Českej republiky na Slovensku Marek Pavlík, poslanec NR SR Peter Náhlik, podpredseda TTSK Zdenko Čambal a ďalší hostia.
S príhovormi vystúpili riaditeľ Vojenského archívu v Trnave Jozef Petráš a predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš. „Stretli sme sa tu, aby sme vzdali česť hrdinom, ktorý porazili fašizmus. Skláňame sa s úctou pred príslušníkmi sovietskej Červenej armády, pred veteránmi, ktorí bojovali v 2. svetovej vojne. Musíme zabrániť opakovaniu takejto tragédie. Môže to začať presvedčením o vlastnej výnimočnosti a neúcta k inému. Uvedomme si, že sme si všetci rovní. Toto je dôležité pre zachovaniu mieru do budúcnosti," povedal predseda TTSK v príhovore.
Zhromaždenia sa zúčastnili aj poslední žijúci veteráni svetovej vojny, medzi ktorými nechýbal aj takmer 90 ročný Juraj Biľo. Na záver položili všetky delegácie vence k pamätníku.
Ivan Krajčovič

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Send this to a friend