Do slovenských hôr pribudnú turistické útulne s udržateľnou architektúrou

Publikované: 12.08.2021/ Aktualizované: 22.02.2022
Podporiť rozvoj domáceho cestovného ruchu a udržateľnej turistiky v horách pomôžu nové turistické útulne. Návrhy vzišli z architektonickej súťaže, do ktorej sa zapojilo sto architektov. Prvá z útulní - "Útulňa Jozefa Maka" - vznikne na trase Cesty hrdinov SNP, najdlhšej turistickej trasy na Slovensku.
,,Slovensko má čo ponúknuť domácim aj zahraničným turistom, rozhodli sme sa preto priniesť do slovenských hôr novú generáciu útulní s kvalitnou architektúrou a čo najmenším vplyvom na okolie. Útulne budú dostupné pre všetkých milovníkov hôr,” uviedol spoluautor projektu Patrik Pajta z KST Hikemates.
Minimalistickú turistickú útulňu v lokalite Mihalinová navrhli architekti Matthias Arnould, Robert Provazník a Michaela Vatraľová, tak aby citlivo zapadla do prírodného prostredia bukového lesa Malých Karpát. ,,Kľúčovými slovami pre návrh útulne sa stali pojmy komunita, variabilita a trvalá udržateľnosť. Útulňa je priestorom pre oddych - nielen fyzický, ale aj psychický,” doplnil Matthias Arnould.
Táto turistická útulňa vznikne s podporou Trnavského samosprávneho kraja, ktorý na jej výstavbu vyčlenil čiastku tridsaťtisíc eur. „Som rád, že projekt postupuje ďalej a máme kvalitné architektonické návrhy. V Trnavskom kraji máme viacero zaujímavých turistických cieľov. Obyvateľom a návštevníkom však chceme ponúknuť niečo viac. Mám veľkú radosť, že vďaka spolupráci viacerých verejných a občianskych subjektov prinášame do Malých Karpát inovatívnu útulňu. Všetci nadšenci turistiky budú môcť navštevovať tento voľne dostupný oddychový priestor už od prvej polovice budúceho roka,” avizoval trnavský župan Jozef Viskupič.
 
Povoľovací proces a realizáciu projektu zastreší Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj. „Som veľmi rád, že sa autorom projektu sa podarilo vytvoriť originálnu architektúru, ktorá zapadne do okolitej prírody a bude poskytovať príjemné útočisko pri prekonávaný dlhých turistických ciest. Projekt útulne je jedným z mnohých krokov, ktorými chceme zvýšiť atraktívnosť potuliek našim regiónom pre návštevníkov všetkých vekových kategórií.“ povedal trnavský vicežupan a predseda Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj Pavol Kalman.
 
Nové turistické útulne vzniknú aj v lokalitách Tŕstie na Muránskej Planine a Kloptáni vo Volovských vrchoch. Ďalšie víťazné architektonické návrhy budú predstavené v krátkom čase, stavba útulní bude spolufinancovaná z fundraisingovej kampane, kde sa podarilo vyzbierať 61 038 €. Viac o projekte na https://www.turistickeutulne.sk

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW