Dopraváci idú súťažiť do Anglicka

Publikované: 26.06.2019/ Aktualizované: 21.02.2022

Trnavský župan Jozef Viskupič, generálna riaditeľka Shell Slovensko Jarmila Gurská, trnavský primátor Peter Bročka a riaditeľ školy Peter Papík za účasti médií v pondelok 24.6.2019 na Trojičnom námestí v Trnave vyprevadili na medzinárodnú súťaž Shell Eco marathon do Londýna tím SPŠ dopravnej v Trnave. Súťažiť budú ako jediný stredoškolský tím zo Slovenka z vlastnoručne vyrobeným elektromobilom. Súťaž sa tento rok koná v prvý júlový týždeň v anglickom meste Weybridge.

 

Stredná priemyselná škola dopravná v Trnave má úspešný tím študentov, ktorý sa aj v rokoch 2017 a 2018 prebojoval ako jediný stredoškolský tím zo Slovenska na prestížnu celosvetovú súťaž ekologických vozidiel SHELL ECO MARATHON v Londýne, čím nadviazal na úspešné účinkovanie ich prvého vyrobeného elektromobilu v kvalifikačných jazdách z roku 2016 na svetoznámom automobilovom okruhu vo francúzskom Le Mans. Vlastnoručne navrhnutý a skonštruovaný ich ďalší – druhý elektromobil si na okruhu v Olympijskom parku kráľovnej Elizabeth vyjazdil miestenku aj do celosvetovej súťaže v roku 2019, ktorá sa uskutoční od 29.6. do 5.7.2019 tentoraz vo Weybridge pri Londýne na závodnej dráhe Brooklands spoločnosti Mercedens.

Tento rok cestujú na súťaž s vylepšeným vozidlom o nový motor a blatníky, ktorá majú zlepšiť aerodynamiku vozidla. Ich doterajší rekord je 158 km prejdených na 1 kilowatthodinu.

Súťaž Shell Eco-Marathon v Európe sa vyhlasuje už vyše 20 rokov a slúži na to, aby inšpirovala novú generáciu konštruktérov a inžinierov na stredných a vysokých školách k tvorbe nových konštrukcií vozidiel, používaniu nových technológií a materiálov. Práve oni budú v budúcnosti zodpovední za vývoj trvale udržateľných a efektívnych riešení dopravy.

Prajeme našim šikovným študentom, aby zvládli v Anglicku náročné technické kontroly a dostali sa na trať, kde sa pokúsia zvládnuť stanovené časové limity na hodnotenie v hlavnej súťaži, aby sa mohli pokúsiť zlepšiť svoj doterajší najlepší výkon.

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Send this to a friend