Džudista Jozef Svátek nestarne – má ďalšiu medailu

Publikované: 12.12.2013/ Aktualizované: 21.02.2022
12.12.2013

Najznámejší trnavský džudista Jozef Svátek pridal do svojej zbierky ďalší vzácny kov. Na majstrovstvách Európy veteránov v Paríži sa predstavil vo svoje tradičnej váhovej kategórii do 100 kg a vo vekovej skupine nad 45 rokov. „Pred šampionátom som vážil o pár kíl viac, ale keďže sa už roky dobre cítim v ľahšej kategórii, musel som chudnúť." Pred jeho samotným vystúpením ukázala váha konečné číslo 99,7 kg a tak mohol nastúpiť proti svojim tradičným súperom.
Parížske vystúpenie bolo pre Svátka prvé po dvoch rokoch. V roku 2011 sa stal majstrom sveta, o rok neskôr už nesúťažil pre operáciu kolena. „Zdravotne som sa cítil fit, preto som do Paríža cestoval. A či ma to ešte baví? Samozrejme, je to už doživotná diagnóza. Zranenia sú prirodzenou súčasťou športu," pousmial sa takmer 52-ročný tréner trnavskej Slávie.
Napriek optimizmu však neodchádzal z hlavného mesta Francúzska najspokojnejší. Doviezol si síce bronzovú medailu, túžil však po zlate. „Hneď v prvom súboji som urobil amatérsku chybu. Nad súperom z Anglicka som viedol, ale tesne pred koncom zápasu som povolil v koncentrácii a bolo po zlatom sne."
Po úvodnej prehre tak putoval do repasáže, ktorú hravo zvládol. Na chrbát postupne položil súperov z Ruska, Nemecka aj domáceho Francúzska. Všetkých pritom z tatami vyprevadil ešte pred časovým limitom. „O to viac ma mrzí tá prvá prehra. Nebyť jej, mohol som ísť do finále a získal by som minimálne striebro. Takto mi zostal bronz."
Medaila sa však počíta a právom patrí do bohatej zbierky Jozefa Svátka. On sám by rád získal ďalší kov ešte tento rok. „V novembri sa v Abú Dhabí konajú majstrovstvá sveta. Zíde sa na nich veľká konkurencia. Blízky východ a ázijské krajiny sú v džude vynikajúce. Navyše, vyspelé džudistické krajiny berú aj na šampionátoch masters tento šport veľmi vážne. Stále na nich pretekajú bývalí svetoví či olympijský medailisti, ktorí majú okolo seba svoj tím, tréningový plán, dokonca majú za to odmeny. Keď sa na turnajoch objavíme my, pôsobíme skôr ako atrakcia."
Hoci naši pretekári nemajú vo vyššom veku také zázemie ako iní, dokážu im konkurovať. Jozef Svátek je toho jasným dôkazom.
Tatiana Brezinská

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW