Festival letectva Piešťany: Spomienkový program na M. R. Štefánika bude silným zážitkom

Publikované: 30.04.2019/ Aktualizované: 21.02.2022
30. 4. 2019 – Veľké výročie odchodu velikána slovenských dejín Milana Rastislava Štefánika bude už o niekoľko dní hlavnou témou diania na letisku v Piešťanoch. Organizátor Festivalu letectva, ktorý bude oficiálnou súčasťou celoštátnej spomienky, sľubuje všetkým prítomným nezabudnuteľný zážitok.

 
"Uplynutie rovnej stovky rokov od posledného letu Milana Rastislava Štefánika je natoľko významný míľnik pre slovenský národ, že si zaslúži mimoriadny zážitok", hovorí riaditeľ Festivalu letectva Hubert Štoksa.
 
Spomienkový program vo vzduchu i na zemi bude doslova neopakovateľný - prílet slovenských pilotov z Talianska, výsadok s obrovskou Štefánikovou podobizňou, či monumentálny prelet formácie lietadiel štyroch štátov a následné výpravné hrané predstavenie na hlavnom pódiu, to všetko bude tvoriť veľkolepú poctu generálovi Štefánikovi.
 
Na piešťanské letisko sa v sobotu i nedeľu naozaj oplatí prísť čím skôr a organizátori robia všetko pre to, aby návštevníci mohli plynule prichádzať, parkovať aj vstupovať na letisko. "Pre verejnosť budú pripravené veľkokapacitné parkoviská priamo pri letisku, vrátane vyhradených plôch pre bicykle a kolobežky. Parkovacích miest bude preto dostatok, návštevníci by však mali rátať s tým, že príjazdové cesty majú svoje limity a aj pri najlepšej vôli po nich dokáže prejsť len určitý počet áut za hodinu. Keďže pokladne otvoria už o siedmej hodine a brány letiska presne o ôsmej, so skorým príchodom netreba váhať. Odmenou vám bude hladký a pohodový začiatok celého dňa," konštatuje hovorca Festivalu letectva Dušan Hein.
 
Motoristi si môžu na webstránke festivalu už teraz pozrieť, akými cestami sa dostanú k obidvom veľkým parkoviskám a vybrať si trasu, ktorá im vyhovuje. Dobrým riešením je prípadne nechať auto doma a verejnou dopravou pricestovať na piešťanskú železničnú stanicu, odkiaľ bude počas celého podujatia zabezpečená kyvadlová preprava na letisko.
 
Netreba zabudnúť, že veľké letecké podujatie s množstvom ľudí vyžaduje aj užitočné obmedzenia, aby bol zabezpečený príjemný a bezpečný zážitok pre všetkých. "Z pochopiteľných dôvodov nebude možné priniesť si drony či iné lietajúce zariadenia. Na letisko vás určite nepustia so psom ani iným zvieraťom a do areálu nebude možné vziať si bicykel ani segway. Usporiadatelia budú určite slušní, ale striktne dodržiavajúci predpisy, takže sa oplatí pozrieť na webstránku festivalu, kde každý záujemca nájde potrebné informácie," radí Hein.
 
"Netreba si robiť starosti s nosením plných tašiek, pretože na letisku nájdu ľudia všetko potrebné, vrátane dostatku občerstvenia a stravy, miest na oddych. Všetky atrakcie pre deti i dospelých v areáli festivalu budú už v cene vstupenky, takže okrem jedla či pitia a prípadných suvenírov nebudú musieť návštevníci po zaplatení vstupného minúť už ani euro," uzatvára hovorca.
 
Festival letectva Piešťany organizuje Slovenská letecká agentúra, s. r. o. s podporou Ministerstva kultúry SR a v úzkej spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom, mestom Piešťany, Letiskom Piešťany, Spoločnosťou M. R. Štefánika a Vojenským historickým ústavom.
 
 
Dôležité informácie a rady pre návštevníkov Festivalu letectva Piešťany
 
Príjazd
Príjazdové smery sú podrobne opísané v sekcii "Info návštevníci - Ako na festival letectva" na webstránke www.festivalletectva.sk. V blízkosti letiska budú na premávku dohliadať organizátori a príslušníci polície, ktorí vodičov nasmerujú a dajú im pokyny, ktoré bude nutné rešpektovať.
 
Parkovanie
Dve veľkokapacitné parkoviská pre automobily na trávnatých a upravených poľnohospodárskych plochách s celkovou kapacitou viac ako 12 tis. áut. Osobitné parkovisko pre približne 140 motoriek a špeciálne parkovisko v priestoroch Vojenského historického múzea pre vyše 600 bicyklov a kolobežiek.
 
Občerstvenie
Pre návštevníkov bude prostredníctvom 25 gastro subjektov pripravený široký a rôznorodý sortiment občerstvenia. V celom areáli letiska budú stánky na predaj zmrzliny a kávy. Oproti každej gastro zóne bude vybudovaná tienená zóna na konzumáciu jedál a nápojov pozostávajúca z pivných setov a slnečníkov
 
Na festival nie je možný vstup:
  • so zvieraťom
  • s predmetmi schopnými samostatne sa vznášať (drony, balóny, modely lietadiel a pod.)
  • s bicyklom, resp. iným motorovým alebo nemotorovým vozidlom pohybujúcim sa pomocou ľudskej či zvieracej sily. Pri vstupnej bráne MÚZEUM bude pripravený priestor na odloženie bicyklov.
  • s alkoholickými nápojmi
Zakázané predmety:
  • Strelné zbrane: akákoľvek zbraň, z ktorej môže byť vystrelený náboj s použitím sily výbuchu, tlaku vzduchu alebo plynu, vrátane štartovacích a signálnych pištolí.
  • Nože a rezné nástroje: vrátane šablí, mečov, rezačov, loveckých nožov, suvenírov, pomôcok pre ručné bojové umenie, profesionálneho náradia a iných nožov s dĺžkou 6 cm a viac, resp. nožov, ktoré sú zákonom považované za nelegálne.
  • Palice: obušky, drevené obušky, baseballové palice a pod.
  • Výbušniny, munícia, zápalné látky, korozívne látky: akákoľvek výbušnina alebo zápalné komponenty, ktorých samovoľná aktivácia alebo aktivácia v spojení s inými predmetmi môže spôsobiť výbuch alebo oheň. Tieto zahŕňajú výbušné látky, výbušné kapsule, ohňostroj, petrolej, iné zápalné látky, munícia a pod., alebo akákoľvek kombináciu týchto látok a materiálov. Ďalej akékoľvek korozívne či toxické látky, vrátane plynov, buď stlačené alebo nestlačené.
  • Ochromujúce alebo omračujúce prostriedky: všetky druhy slzných plynov, omamné plyny, podobné chemické látky a plyny, ktoré sú v pištoliach, kanistroch alebo iných kontajneroch. Ďalej iné ochromujúce pomôcky, akými sú elektronické omračujúce/šokujúce zariadenia.
  • Iné predmety: napr. drviče ľadu, horolezecké pomôcky, britvy, predĺžené nožničky. Hoci sa bežne nepovažujú za smrteľné zbrane, ale môžu byť použité ako zbrane.
 
Každý návštevník môže byť podrobený bezpečnostnej kontrole. Zakázané predmety bude musieť odovzdať bez možnosti ich vrátenia. V prípade že návštevník neodovzdá zakázaný predmet, neumožní sa mu vstup na festival.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW