Festival spisovateľov Ypsalon pokračuje, nepremeškajte jeho štvrtý ročník

Publikované: 21.11.2018/ Aktualizované: 21.02.2022
21. 11. 2018 – Fanúšikom kvalitných kníh a literatúry ani tento rok nebude chýbať festival spisovateľov Ypsalon. Príďte si vychutnať príjemnú atmosféru festivalu, ktorého hlavný program bude prebiehať počas štyroch dní 22. – 25. novembra 2018 v priestoroch kultúrneho centra Malý Berlín.

 
Trnavský festival spisovateľov Ypsalon už po štvrtýkrát predstaví to najzaujímavejšie, čo slovenská literatúra priniesla za posledné obdobie. Diskusie, besedy a autorské čítania budú opäť doplnené o bohatý sprievodný program. Festival zahájili minulotýždňovou výstavou ilustrácií Adely Režnej s názvom Cukrové topánky, ktorá bude sprístupnená do 13. januára 2019 v kníhkupectve na Štefánikovej 5. Hlavný program festivalu bude doplnený o koncert formácie Panáčik, ktorá vo svojej tvorbe spája hudbu, film, videoart, súčasný tanec, divadlo a performance.
 
Festival otvorí štvrtková beseda, ktorej hosťom bude minuloročný víťaz literárnej súťaže Anasoft litera Ondrej Štefánik. Svojou účasťou nás poctí aj Ján Štrasser, ktorý vo svojej tvorbe pracuje s citlivými postrehmi a analýzami súčasnej reality. O svojej tvorbe príde porozprávať tiež Andrej Bán, ktorý dlhoročne dokumentuje dianie vo vojnových zónach, krízových oblastiach sveta sužovaných ťažkou situáciou. Štvrtkový program doplní beseda s vydavateľom K. K. Bagalom, ktorý sa špecializuje na vydávanie pôvodnej slovenskej tvorby už od roku 1991.
 
V ďalších dňoch festivalu budete mať možnosť stretnúť majstra mysterióznej poviedky Pavla Rankova či dramatika a režiséra Dušana Vicena, ktorý v minulosti spolupracoval s trnavským divadlom Disk. O svojej najnovšej knihe príde porozprávať aj Arpád Soltész, ktorého autorské počiny ihneď dosiahli celonárodný úspech. Po dvoch rokoch opäť privítame obľúbeného Daniela Majlinga, autora komiksov Rudo a Zóna či prozaickej knihy Ruzká klazika, ktorá tento rok dostala cenu čitateľov Anasoft litera.
 
Zaujímavou časťou programu bude tiež diskusia s filozofom Antonom Vydrom a literárnym vedcom Petrom Zajacom o ich najnovšom spoločnom počine Pokušenia Dominika Tatarku,  kde formou rozhovorov spoločne približujú Tatarkov život s presahmi k úvahám o slovenskej literatúre, výtvarnom umení a o politickom a občianskom živote.
 
O novej dvojknihe Gundžovníky vydanej podľa ručne vyrábaných časopisov Júliusa Satinského príde porozprávať jazykovedkyňa, editorka a prekladateľka Lucia Molnár Satinská. Počas festivalu sa dostaneme aj ku kinematografii počas besedy s režisérkou a spisovateľkou Marianou Čengel Solčanskou, ktorá má za sebou okrem množstva filmových úspechov v poradí už tretí historický román tentoraz s názvom Generál M.R. Štefánik.
 
O poslednej knihe tragicky zosnulého spisovateľa Petra Krištúfka pride porozprávať jeho priateľ Dado Nagy.
 
Festival uzavrie pestrý nedeľný program určený pre rodiny s deťmi. Po úvodnom autorskom čítaní z detskej knihy Cukrové topánky budú nasledovať hneď dva workshopy pre najmenších. Nedeľu uzatvorí divadelné predstavenie anglicko-slovenskej rozprávky s pesničkami, ktoré spracovávajú pokračovanie najslávnejšej detskej knižky Jozefa Cígera Hronského - Smelý Zajko v Afrike. Súčasťou bude aj predajná výstava tých najkrajších a najlepších detských kníh vydaných v slovenskom jazyku.
 
Okrem jednodňových vstupeniek v hodnote 3 eur si budú môcť návštevníci kúpiť permanentku za zvýhodnenú cenu 6 eur.
 
Podujatie z verejných zdrojov podporili hlavný partner Fond na podporu umenia, Trnavský samosprávny kraj a Mesto Trnava.
 
TS: Malý Berlín

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Send this to a friend