Gaudeamus igitur 2013

Publikované: 12.12.2013/ Aktualizované: 21.02.2022
12.12.2013

Už po štvrtýkrát sa v Trnave zišli najlepší stredoškolskí športovci zo všetkých krajov Slovenska na svojej olympiáde Gaudeamus igitur. S iniciatívou zorganizovania takéhoto podujatia prišiel predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš po slávnostnom otvorení detskej olympiády Kalokagatia v roku 2006. Už o rok neskôr sa myšlienka premenila na skutočnosť a zrodilo sa ďalšie významné mládežnícke podujatie, „dvojča" Kalokagatie pod názvom Gaudeamus igitur.
Uskutočňuje sa vždy v nepárne roky a pozostáva z kultúrno–umeleckých a najmä športových podujatí. V športovom programe dominujú predovšetkým súťaže, spravidla finálové preteky a turnaje školských majstrovstiev Slovenska v atletike, futbale, basketbale, volejbale a hádzanej, dopĺňané súťažami v silovom päťboji, speedbadmintone a ďalších športoch.
Z Trnavského kraja sa Gaudeamus igitur už tradične zúčastňujú víťazi Župnej olympiády, ktorá sa koná každoročne, podobne ako aj Župná paralympiáda.
„Želám vám, aby ste vyhrali, lebo každý, kto bojuje statočne a spravodlivo vyhráva. Želám vám teda víťazstvo a pekné spomienky na Trnavu," zaželal súťažiacim predseda TTSK Tibor Mikuš.
Čestným hosťom slávnostného otvorenia, ktorého sa zúčastnili aj také legendy športu ako olympijský víťaz z Helsínk Ján Zachara, futbalové legendy Stanislav Jarábek, Jozef Štibrányi, Josef Geryk, či Dušan Radolský, bol minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič, ktorý pozdravil stredoškolákov: „Je mi cťou, že som dnes mohol prísť. Moja vďaka patrí županovi Trnavského samosprávneho kraja a všetkým organizátorom za to, že takéto podujatie vzniklo dodnes sa pravidelne koná. Na našich školách nie je dôležitá matematika, slovenčina, cudzie jazyky či informatika, ale aj šport. Z celého srdca vám držím palce, aby ste boli úspešní, aby ste konali v duchu fair play a aby z vás vyrástla generácia, ktorá nás raz bude reprezentovať na majstrovstvách Európy, sveta, či veľkej olympiáde."
Oheň olympiády zapálila svojou presnou muškou paralympijská víťazka z Pekingu Veronika Vadovičová a na záver pôsobivého otváracieho ceremoniálu rozpálili mládež populárny moderátor Martin CHYNO Chynoranský s raperom Egom.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW