Gbely opäť rozoznel detský folklór

Publikované: 28.03.2019/ Aktualizované: 21.02.2022
28. 3. 2019 – V stredu 20. marca 2019 sa v Dome kultúry v Gbeloch uskutočnila Regionálna súťažná prehliadka detských folklórnych súborov, ľudových hudieb a sólistov okresov Senica a Skalica. Organizátori podujatia Trnavský samosprávny kraj, Záhorské osvetové stredisko Senica, Mesto Gbely a Správa mestského majetku Gbely, spol. s r. o., sa i v tomto roku tešili veľkému záujmu účinkujúcich interpretov, a to najmä v prehliadkovej časti podujatia.

V súťažnej časti prehliadky sa predstavili so súťažnými pásmami detské folklórne súbory Juránek z Borského Svätého Jura (Starci na zelách), Nádej z Kuklova – Smolinského (V tem Kuklovje u Marcinkú stojí starý mlyn), Kúcanek z Kútov (Záhorácký Jánošík), Valšátko z Holíča (Radosti a povinnosti našich starých mám) a Skaličánek zo Skalice (Rovenská šotyška). V prehliadkovej časti podujatia si návštevníci vypočuli pätnásť speváckych vystúpení v podaní jedenástich interpretov a štyri hudobné vystúpenia inštrumentalistky a dvoch ľudových hudieb z Borského Svätého Jura, Gbiel, Holíča, Kuklova – Smolinského, Kútov a Skalice.
Odborná porota v zložení – predseda poroty Ing. Marián Veselský, hudobník a upravovateľ ľudových piesní, PhDr. Hana Kyseľová, muzikologička, speváčka a hlasová pedagogička, a Mgr. art. Veronika Miščíková, pedagogička ľudového tanca na základnej umeleckej škole a v detských folklórnych súboroch v Trenčíne rozhodla, že na Krajskej súťaži detských folklórnych súborov Trnavského kraja – Záhorie spieva a tancuje, ktorá sa uskutoční 7. mája 2019 v Senici, bude náš región reprezentovať s udelením zlatého pásma s postupom detský folklórny súbor Skaličánek zo Skalice s pásmom Rovenská šotyška. Ocenenia za spev získali speváčky Natália Bolebruchová z Gbiel, Nella Horečná z Kútov a spevácke duo Vanessa Antálková a Sára Macejková z Kútov. Pre vedúcich súťažiacich sa v rámci podujatia uskutočnil hodnotiaci a rozborový odborný seminár.
Srdečne ďakujeme všetkým účinkujúcim, a osobitne deťom, ako aj ich vedúcim a pedagógom za ich obetavú prácu pri príprave detí na súťažnú prehliadku detského folklóru. Úprimné poďakovanie patrí aj spoluusporiadateľom prehliadky Mestu Gbely a Správe mestského majetku Gbely, spol. s r. o., za finančnú podporu a spoluorganizátorsky vynikajúco zvládnutú realizáciu kultúrneho podujatia.
 
Tlačová správa: Záhorské osvetové stredisko Senica

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW