Gymnázium Ármina Vámbéryho v Dunajskej Strede oslávilo významné jubileum, dostalo moderné športovisko

Gymnázium Ármina Vámberýho s vyučovacím jazykom maďarským v Dunajskej Strede, ktorého aktuálnym zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, dodatočne oslávilo 70. výročie svojho vzniku. Počas slávnostného ceremoniálu vo štvrtok 8. septembra 2022 boli v priestoroch Mestského kultúrneho strediska v Dunajskej Strede vyzdvihnuté úspechy študentov, absolventov aj zamestnancov školy. Pri tejto príležitosti bola otvorená aj druhá časť zrekonštruovaného vonkajšieho športového areálu gymnázia.

„Toto gymnázium považujem za kvalitnú, rokmi overenú a stále prosperujúcu vzdelávaciu inštitúciu. Škola už vyše 70 rokov formuje mladých ľudí z mesta Dunajská Streda aj jeho širšieho okolia. O tom svedčí aj jej skoro šesťtisíc absolventov, ktorí sa uplatnili v živote a vo väčšine prispievajú k rozvoju nášho kraja. Atraktivitu a kvalitu vzdelávania systematicky zvyšuje trnavská župa aj prostredníctvom investícií. Z nášho rozpočtu sme vyčlenili financie napríklad na rekonštrukciu elektroinštalácie alebo fasády, ako aj na vybudovanie výťahu pre zdravotne znevýhodnených. Najčerstvejšou novinkou sú kompletne zrekonštruované vonkajšie ihriská. Druhú časť moderného športoviska sme práve pri príležitosti osláv výročia školy dnes slávnostne otvorili, uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Trnavská župa na jeseň v roku 2021 dokončila prvú etapu rekonštrukcie vonkajšieho športoviska gymnázia. Vo vnútri nového atletického oválu bolo osadené multifunkčné ihrisko s umelou trávou. Začiatkom školského roka 2022/2023 bola ukončená modernizácia, ktorá sa týkala priľahlého basketbalového a volejbalového ihriska. Celková cena prác dosiahla 235-tisíc eur.

Investícia je súčasťou rozsiahleho plánu trnavskej župy na výstavbu a modernizáciu športovísk pri 13 župných stredných školách vo všetkých okresoch v hodnote 7 miliónov eur. Medzi projektami realizovanými na území mesta Dunajská Streda je napríklad aj výstavba novej telocvične pri Gymnáziu Ladislava Dúbravu, rekonštrukcia plavárne na SOŠ rozvoja vidieka s vyučovacím jazykom maďarským, ako aj obnova telocvične a modernizácia vonkajšieho ihriska na SOŠ stavebnej s vyučovacím jazykom maďarským.

„Naše gymnázium od svojho založenia viackrát zmenilo názov, ale ani počas 70 rokov nestratilo svoje dobré meno. Nie je náhoda, že si výbornú povesť udržiava na celom Slovensku. Ide o výsledok kvalitnej práce niekoľkých generácií učiteľov a samozrejme aj študentov. Svedčia o tom vedomosti a schopnosti tisícov z nich, pre ktorých bolo, je, a verím, že aj bude, naše gymnázium začiatkom úspešnej kariéry a uplatnenia sa v spoločnosti. V posledných rokoch dosahujú naši študenti významné úspechy v informatických, matematických a fyzikálnych súťažiach,“ uviedla riaditeľka Gymnázia Á. Vámbéryho v Dunajskej Strede Aneta Valkai.

Gymnázium otvorilo svoju prvú triedu v roku 1951 v jednoposchodovom  dome nachádzajúcom sa oproti evanjelickému  kostolu v Dunajskej Strede. Od svojho vzniku prešlo rôznymi vývojovými etapami a zmenami, ktoré ovplyvnili aj školské reformy. Dôležitým medzníkom v jeho histórii bol rok 2000, kedy mu Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky udelilo gymnáziu čestný názov Gymnázium Ármina Vámbéryho s vyučovacím maďarským, podľa svetoznámeho uhorského orientalistu a cestovateľa.

Gymnázium riadilo 12 riaditeľov. Štúdium úspešne ukončilo 5.993 tisíc absolventov, pričom v školskom roku 2021/2022 zmaturovalo 53 z nich. V školskom roku 2022/2023 navštevuje školu 205 študentov, z toho 69 prvákov.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW