Historický úspech stolných tenisov SK Vydrany

Publikované: 08.06.2016/ Aktualizované: 21.02.2022

Historický úspech stolných tenisov SK Vydrany

4. -5. 6. 2016 - Stolní tenisti SK Vydrany majú za sebou veľmi úspešnú sezónu. Triumfovali v slovenskej najvyššej súťaži a vybojovali druhý majstrovský titul v súťaži mužských družstiev. Vydrančanom sa darilo aj v medzinárodnej stredoeurópskej superlige, kde v konkurencii dvanástich celkov zo šiestich krajín obsadili druhé miesto.

Vďaka víťazstvu v slovenskej extralige si SK Vydrany zabezpečili účasť v pohárovej súťaži TT Intercup, v ktorej ako prvé slovenské mužstvo postúpili Vydrančania až do záverečného Final four. Navyše, sa slovenskému majstrovi dostalo cti finálový turnaj usporiadať.

„Táto sezóna bola vydarená a finálový turnaj v Dunajskej Strede bude peknou bodkou. Je to pre náš klub, ktorý v budúcom roku oslávi 50. výročie existencie obrovský úspech. Vo finále už nebude ľahký súper, ale chceli by sme aspoň jedno víťazstvo," povedal predseda klubu Jozef Kmeť.

Želanie sa mu napokon splnilo a SK Vydrany obsadili v konkurencii nemeckého Mühlhausenu, rakúskeho Oberwartu a švajčiarskeho Lancy tretie miesto. Slovenský tím v zložení Zoltán Lelkes, Peter Musko (maďarský reprezentant) a Samuel Novota zdolali práve Švajčiarov.

Táto trojica sa najväčšou mierou pričinila o úspechy Vydrian v tejto sezóne. Okrem nich sa z domácej liahne začínajú presadzovať aj mladí odchovanci ako Dávid Kiss a Adrián Gajdošek, ktorí účinkujú v B družstve v 1. lige.

V Dunajskej Strede pred začiatkom finálových zápasov v rámci turnaja TT INTERCUP boli udelené ocenenia Trnavského samosprávneho kraja. V zastúpení predsedu TTSK Tibora Mikuša ich odovzdal riaditeľ sekcie verejnej správy Štefan Murárik. Pamätná medaila predsedu TTSK bola udelená predsedovi Stolnotenisového klubu Vydrany Jozefovi Kmeťovi a predsedovi Stolnotenisového klubu Euromilk Dunajská Streda Vladislavovi Kmeťovi, obom za športovú reprezentáciu a rozvoj v oblasti stolného tenisu. Obaja si prevzali aj pamätné medaily za vynikajúce športové výsledky a reprezentáciu Slovenska v zahraničí, ktoré boli udelené obom klubom. Za dlhoročné pôsobenie v oblasti stolného tenisu si prevzal pamätnú medailu Aladár Kardos. Pamätný list predsedu TTSK bol udelený  trojnásobnej majsterke Slovenska v stolnom tenise Viere Majerčíkovej Marčekovej za vynikajúce športové výsledky a reprezentáciu Slovenska v zahraničí.

****

Finálové zápasy v rámci turnaja TT INTERCUP sledoval aj predseda Slovenského stolnotenisového zväzu a člen výkonného výboru SOV Zdenko Kríž. Je najdlhšie úradujúcim predsedom spomedzi všetkých 222 členských federácii ITTF (Medzinárodnej stolnotenisovej federácie). Na čele československého,  resp. slovenského stolného tenisu je už 32 rokov, 15 rokov je členom rady riaditeľov ITTF a 17 rokov predsedom veteránskej komisie Európskej stolnotenisovej únie (ETTU).

 

Turnaj sa hrá na Slovensku v tejto podobe prvýkrát. Ste spokojný s jeho priebehom?

 

-          Áno, záverečný turnaj štyroch družstiev má premiéru. Som rád, že sa medzi ne prebojovali aj naši majstri z Vydrian. Verím, že podajú také výkony ako doteraz  a uhrajú nejaký bodík. Výkony Vydrian v extralige sú výnimočné. V apríli tohto roka tu v Dunajskej Strede obhájili svoj titul. V tejto súťaži je všetko otvorené. Zo štyroch družstiev môžu až tri zvíťaziť.

 

Ako hodnotíte šance slovenských stolných tenistov na olympijských hrách v Rio de Janeiro?

 

-          Slovensko sa predstaví na olympijských hrách po ôsmich rokoch a budeme mať po prvýkrát aj mužských zástupcov. Úspechom pre nás je už len to, že sme sa tam v takomto zastúpení v silnej konkurencii dostali. Verím, že prekvapíme.

 

Vedúci družstva mužov Stolnotenisového klubu Vydrany Aladár Kardos sledoval svojich zverencov, burcoval ich a dával rady.

Koľko sa už venujete stolnému tenisu?

-          Je to už päťdesiat rokov, čo som začal hrávať. V Dunajskej strede pôsobím od roku 1978, vtedy som tam prišiel ako šéftréner. Tam som zostal 25 rokov, vychoval som tam rad skvelých hráčov. Pretože som rodákom z Vydrian, pôsobím momentálne pri tomto družstve.

Vydrany začínajú svoje zápasy proti rakúskemu Oberwartu Ako hodnotíte ich šance?

-          Máme šancu poraziť Švajčiarov, rakúske mužstvo je veľmi silné. Zatiaľ vyhrávame, koniec si netrúfam odhadnúť.

Zišlo sa tu veľa skvelých hráčov, ktorí vás zaujali?

-          V nemeckom mužstve POST SV Mühlhausen je aj slovenský reprezentant Michal Bardoň, a v zostave sú silní hráči, napríklad Lars Hielscher či Rumun Ovidiu Ionescu, ktorý sa predstaví aj na olympiáde v Riu. Sú tu svetoví hráči.

Je možné, aby vás tento šport stále po toľkých rokoch strávených pri celuloidovej loptičke bavil?

-          Občas je to ťažké, ale ak som nemohol byť pri stolnom tenise, chýbal by mi.

****

SK Vydrany

-          bol založený v roku 1967, ešte ako Stolnotenisový oddiel TJ  Družstevník Vydrany

-          zakladatelia klubu Dezider Kiss, Peter Fekete, Mikuláš Egri, Žigmund Gálffy, Vladislav Kmeť, Ľudovít Rácz, Vincent Hodosi,

-          prvý významnejší úspech nastal v r. 1980, keď družstvo postúpilo z okresnej súťaže do krajských majstrovstiev. Toho roku sa vedenia klubu ujal MUDr. Jozef Kmeť, MPH, ktorý túto funkciu zabezpečuje dodne,

-          v klube hrali a hrajú viacerí reprezentanti a medailisti MS a ME rôznych kategórií od kadetov až po mužov: Rólnad Vimi, Zsolt Kriston, Dániel Kriston, Martin Grežo a mnohí ďalší,

-          v r. 2015 získal klub prvý titul M-SR; v Superlige obsadil 5. miesto, v r. 2016 titul obhájil, stal sa vicemajstrom Superligy a obsadil 3. miesto v Európskom pohári TT-Intercup, ktorého Final four bol aj usporiadateľom. 

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW