Hodnotenie Noci múzeí a galérií v Galante

Publikované: 25.05.2019/ Aktualizované: 21.02.2022
25. 5. 2019 – 18. mája 2019 múzeá po celom Slovensku oslavovali Noc múzeí a galérií. Do podujatia sa zapojilo aj Vlastivedné múzeum v Galante v spolupráci s renesančným a neogotickým kaštieľom. Návštevníkov aj tento rok čakal program na 3 miestach.

Otvorenie výstavy Svet macíkov a sprievodné programy do Vlastivedného múzea pritiahli hlavne rodiny s deťmi. Oficiálny program sa začal o tretej hodine bábkovým predstavením profesionálnej bábkarky Mariky Kecskésovej v slovenskom jazyku, ktoré malo veľký úspech u veľkých aj malých návštevníkov. Marika Kecskésová vyštudovala VŠMÚ, kde aktuálne vyučuje. Bábkarstvu sa venuje už 24 rokov. Okrem toho bola zakladateľkou občianskeho združenia Červený nos, ktoré dodnes prináša veľa radosti do nemocníc. Deti ocenili aj to, že po predstavení si mohli rekvizity pozrieť a pohrať sa s nimi. Následne o 16:00 sme slávnostne otvorili výstavu Svet macíkov. Škôlkari z Materskej školy Nová doba a Materskej školy Óvoda, svojim programom vyčarovali nejeden úsmev na tvári zhromaždených. Po ich vystúpení výstavu uviedla etnologička múzea, Mgr. Diana Gruberová a majiteľka zbierky Anna Szóda, ktorá zúčastneným v krátkosti porozprávala, ako vznikla zbierka, čo ju inšpirovalo a aký bol jej zámer. Na koniec dobrovoľníčka z hľadiska vyžrebovala výhercu súťaže vyhlásenej na Facebooku. Ručne háčkovaného macíka si odniesla domov pani Monika Panyiková. Po prehliadke výstavy a múzea deti čakalo opäť bábkové predstavenie – tentokrát v maďarskom jazyku. Aj pripravený sprievodný program – tvorenie leporela Môj macík  s ilustrátorkou Zuzanou Hlavatou a výroba vlastných odznakov sa stretla s veľkým záujmom zo strany najmladších. O ďalšie atrakcie sa postarali pracovníčky múzea  –  návštevníkom rozdávali špeciálne na túto príležitosť upečené perníkové macíky, na nádvorí a v expozíciách sa mohli vyfotiť s maskotom Macko Pú, vo vstupnej hale zas vyskladať macíkové puzzle. Sladká odmena čakala aj  všetkých tých, ktorí mali na oblečení macka.      
V renesančnom kaštieli o 17:00 záujemcov histórie čakala prednáška pod názvom Štyri ženy – štyri storočia. Prednášajúcou bola pani PhDr. Anna Jónásová, ktorá je dlhoročnou odbornou pracovníčkou Okresnej knižnice v Galante a zároveň všestrannou propagátorkou literatúry, autorkou odborných bibliografií, redaktorkou. Pani Jónásová sa posledné roky intenzívne venuje dejinám rodu Esterházyovcov. Výsledkom jej vedeckej práce je prvý zväzok knihy Ženy rodu Esterházyovcov vydaný v roku 2014. Hoci na prednáške sa pokračovanie tejto knihy ešte neobjavilo, ženské postavy z tejto knihy áno. Poslucháči si mohli vypočuť pútavé príbehy o humanistke, Magdaléne  Esterházy, o matke zakladateľke – Krisztine Nyáry, o bohatej a nešťastnej Márii Terézii Thurn und Taxis a originálnej Agnes Esterházy. Postavy týchto žien na pár minút ožili aj vďaka občianskemu združeniu Fringia, ktorí v historicky autentických šatách doplnili informácie o jednotlivých storočiach. Zaznelo aj niekoľko zaujímavostí zo zákulisia doby. Hudbu z toho obdobia nám priblížili svojou hrou žiaci zo ZUŠ Josepha Haydna.
Podujatie Noc múzeí a galérií v Galante sa ukončilo hudobným programom na nádvorí neogotického kaštieľa, ktorého prostredie je ako stvorené pre relax a oddych. Po vystúpení predkapely CUPAU feat. David Strieženec, ktorá zahrala niekoľko známych hitov, nasledoval koncert kapely Zuzany Mikulcovej, ktorej druhý štúdiový album s názvom „Dievča" sa dostal do výberu Top najlepších albumov za rok 2018. Na koncerte zazneli skladby v  profesionálnom podaní z nového ale aj z prvého albumu. Spoločnou črtou oboch sólových albumov sú intímne a osobne ladené texty, ktoré si píše sama Zuzana. Čerešničkou na torte bola maďarská ľudová pieseň Kis kece lányom v aranžmáne kapely. 
Podujatie sa realizovalo s finančnou podporou Mesta Galanta. Tento rok sme zaznamenali mierne zvýšenie celkovej návštevnosti oproti minulému roku, tj. okolo 800 ľudí.
Všetkým zúčastneným ďakujeme za spoločne strávený deň. Tešíme sa na Vašu návštevu aj nabudúce!
 
Tlačová správa: Vlastivedné múzeum v Galante

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW