J. Viskupič: Duch „Káčka“ ostane v novom kreatívnom centre v Trnave zachovaný

Publikované: 16.11.2020/ Aktualizované: 22.02.2022

Objekt prejde komplexnou rekonštrukciou od suterénu až po strechu a stane sa bezbariérovým. Nový typ inštitúcie, kreatívne centrum, ponúkne okrem umeleckých ateliérov, profesionálneho grafického štúdia, či dielne na prácu s drevom a kovom, aj hudobné skúšobne a koncertné priestory. O tomto zámere vrátane identifikácie vhodného objektu na jeho realizáciu opakovane rokovali zastupiteľstvá mesta a kraja.

„Budovu si prenajmeme od mesta, ktoré je jej vlastníkom. Je preto pochopiteľné, že mesto manažuje všetky aktuálne zmluvné vzťahy i komunikáciu so súčasnými nájomcami. Župa do nich nemôže nijako zasahovať. Sme dohodnutí, že nám mesto do konca februára budúceho roka odovzdá prázdny objekt, aby v ňom mohla prebehnúť skutočne hĺbková rekonštrukcia. Investujeme do mestského majetku s cieľom zabezpečenia jeho nového verejného využitia. Ide o najvýznamnejší kultúrny projekt v Trnave za posledné desaťročia,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Dôležitou súčasťou projektu je aj rozvoj podnikateľských zručností v rôznych oblastiach kreatívneho priemyslu. V Trnave pôsobí silná komunita hudobníkov, grafikov, výtvarníkov a mladých talentov, ktorí v novom centre nájdu adekvátne podmienky na svoju činnosť.

„Stavebné práce sú naplánované na maximálne 30 mesiacov. Verím, že budú trvať menej. Po ich dokončení by mal tento tradičný priestor nezávislej kultúry opäť ožiť. Hudba bude môcť znieť z nových hudobných skúšobní, multifunkčnej sály či interiérových aj exteriérových pódií. Klubová scéna v Trnave bola, je aj bude. Duch toho, čo všetci poznáme ako „Káčko,“ Calipso alebo Artklub, by mal byť v novom kreatívnom centre zachovaný v komerčnom či nekomerčnom priestore. Príprava projektu pokračuje a v rámci nej budeme diskutovať tak so súčasnými nájomcami, ako aj s miestnou umeleckou komunitou,“ ubezpečil Viskupič.

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky schválilo projektovú žiadosť župy 30. októbra 2020. Podpis zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku sa očakáva v priebehu novembra 2020. Finančné prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu by mali byť preinvestované do konca roka 2023.

Jozef Viskupič, trnavský župan

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW