Jadrové palivo – umenie špičkových technológií

Publikované: 06.12.2016/ Aktualizované: 21.02.2022

6. 12. 2016 - V priestoroch Trnavského samosprávneho kraja sa uskutočnila vernisáž výstavy s názvom Jadrové palivo – umenie špičkových technológií.

Základnou myšlienkou výstavy je prepojenie špičkových technológií, využívaných pri výrobe jadrového paliva a najvýznamnejších diel svetového kultúrneho dedičstva. Hlavnou úlohou projektu nie je len predstaviť výrobný cyklus podnikov vyrábajúcich jadrové palivo, ale hlavne sprístupniť verejnosti osobité čaro tohto tvorivého procesu, jeho harmóniu a kreativitu ako spoločný základ umenia a špičkových technológií. Ako objekty fotografom poslúžili vzorky produkcie, výrobné procesy, zariadenia a technológie palivovej spoločnosti TVEL, ktorá je dodávateľom jadrového paliva do slovenských jadrových elektrární Jaslovské Bohunice a Mochovce. Autori následne porovnávali produkciu podnikov tejto spoločnosti s najvýznamnejšími umeleckými dielami z oblasti výtvarného umenia, sochárstva, folklórnych artefaktov a umeleckých šperkárskych diel, medzi ktorými sú vitráže Milánskeho chrámu, mozaika starého Grécka, pyramída parížskej galérie Louvre, skice Leonarda da Vinciho, ruská matrioška a ďalšie diela.

V ten istý deň bola v priestoroch Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Trnave otvorená ďalšia výstava, ktorá sa tematicky viaže k jadrovej energetike. Tá pripomína hlavné udalosti uplynulých 60 rokov v oblasti jadra a predstavuje jednotlivé československé, neskôr české a slovenské jadrové elektrárne. Časť výstavy je venovaná vzdelávaniu a výskumu a osobnostiam, vynikajúcim v tomto odbore. Zvláštna pozornosť v rámci výstavy patrí spolupráci českých a ruských špecialistov na realizáciu projektov v jadrovom priemysle.

Obe výstavy sú voľne prístupné a potrvajú v priestoroch budovy Trnavského samosprávneho kraja a Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Trnave od  6. novembra 2016 do 9. januára 2017.

Natália Sudlenkova, foto Ivan Krajčovič

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Send this to a friend