Jar privítali tancom

Publikované: 21.10.2013/ Aktualizované: 21.02.2022

Pódium kultúrneho strediska vo Veľkom Mederi dňa  21 . III. 2013  patrilo folklóru. Na siedmom ročníku okresnej postupovej súťaže TANCUJ,TANCUJ, VYKRÚCAJ ! sa  vystriedalo takmer 200 tanečníkov – súborov i sólistov. Do taktu vyhrávali až dve ľudové kapely –  kapela  Dénesa Németha z Holíc a veľmi milým prekvapením boli mladí a už veľmi presvedčiví  hudobníci zo Šamorína CSALI.
Súčasťou podujatia, ktoré organizovali TTSK, Žitnoostrovské osvetové stredisko a Mestský kultúrny dom V. Meder bola aj okresná súťaž tanečníkov – sólistov ŠAFFOVA OSTROHA.
Už ráno   vo všetkých miestnostiach kultúrneho domu vo Veľkom Mederi bolo veselo. Dievčatá si vrstvili sukne, zapletali vrkoče a  viazali mašle, chlapci skúšali čižmy, klobúky. Atmosféra  pred súťažou veľmi presvedčivo zdôrazňovala fakt, že nie len internet zaujíma  naše deti.
Aj keď súborov v našom okrese máme veľký počet, nie každý má záujem a odvahu súťažiť. Na okresnú  súťaž pricestovali skutočne veľmi dobrí tanečníci z Okoča, Šamorína,  Dunajskej Stredy a domáci z Veľkého Medera.  Porota mala nesmierne ťažkú úlohu vybrať postupujúcich.  Pracovala pod vedením Mgr. Jozef BURIČA , riaditeľa kabinetu ľudovej kultúry Národného osvetového centra, členmi boli Mgr. art. Pavol Butor , metodik NOC a folklorista a Ladislav Gútay – folklorista, tanečný pedagóg z Dunajskej Stredy. Súťaž začala tancami sólistov v rámci súťaže Šaffova ostroha. Práve v tejto kategórii sme v minulých rokoch zaznamenali nesmierne úspechy na celoštátnej úrovni, keď tanečníci pedagógov Mgr. Nagy Ivana a Mgr. Melindy Volner Nagy, vedúcich súboru Dunaág pozbierali všetky „zlaté medaily" od západu po  východ republiky... Dúfame, že i tento rok sa im bude dariť, na krajskej súťaži budú náš región zastupovať dva víťazné páry     Béhr László István a  Markolt Réka  a   Boráros Márton a  Lelkes Tímea , oba z DFS Dunaág  a nádej na postup majú aj  Petro Krisztina a Krajcsirík Iveta DFS Kis Megyer z Veľkého Medera.
Vystúpenie jednotlivých súborov sa nieslo v ľahkej a veselej nálade, čo je hlavne pre organizátorov znamením, že nejde len o súťaž, ale o tvorivú aktivitu, z ktorej majú všetci radosť. Postupnosť umiestnení aj v tejto súťaži  charakterizovali rozdiely desatinných bodov – tak vyrovnaná bola úroveň.
Porota nakoniec rozhodla o nasledujúcom umiestnení a ocenení
1. miesto: DFS Dunaág pri ZUŠ Dunajská Streda
2. miesto: DFD Kis Csali zo Šamorín /tento súbor najmladších v okrese vedie Fr. Valocsayi už od štyroch rokov detí. A dobre./
3. miesto: DFS Pimpimpálé a Tüvcskök  , združujú deti z  Okoča a Topoľníkov .
Ani ďalšie súbory neodchádzali naprázdno: súbor   Ágacska z Dunajskej Stredy dostala  diplom  za vynikajúci tanečný prejav a súbor Nagy Csali zo Šamorína za vynikajúci hudobný prejav.
Organizovať takúto veľkú  súťaž je v dnešných pomeroch finančne veľmi náročné. Nepodarilo by sa to na tak dobrej úrovni, keby sme sa všetci, ktorým na dobrej veci záleží, nespojili. Hostiteľom podujatia, ktoré sa konalo v réžii Mgr. Ingrid Molnár, metodičky ŽOS,  bolo mesto Veľký Meder, ktoré okrem priestorov v MsKS a ozvučenia zdarma, prispelo nielen na občerstvenie, ale aj na ceny pre víťazov. Na podujatie prispeli aj sponzori a porota pracovala nielen zodpovedne, ale aj zdarma.
A dôležitá je aj morálna podpora. Pani zástupkyňa primátora mesta Veľký Meder Mgr. Ildikó LAPOS osobnou účasťou  umocnila záujem tohto mesta o kvalitnú kultúru. Veľká vďaka.
Súčasťou podujatia boli aj malé ukážky  ľudovej keramiky s tematikou Veľkej noci z dielne PUSS, ktoré zaujali veľkých i malých.
-sve-

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW