Jedinečná vernisáž Ivana Pavleho

Publikované: 10.12.2013/ Aktualizované: 21.02.2022
10.12.2013

Galéria Jána Koniarka predstavila v priestoroch Kopplovej vily diela významného galantského rodáka, maliara Ivana Pavleho. Tú si môžu záujemcovia pozrieť pod názvom V znamení rýb. „Mnoho významných umelcov je narodených práve v tomto mesiaci. Medzi nimi aj Ivan Pavle, ktorý 8. marca oslávi 58 rokov," prezradil riaditeľ galéria Róbert Nemeček a dodal: „Návštevníkom až do 28. marca ponúkame jedinečnú možnosť pozrieť si diela Ivana Pavleho. Mnohé z nich sú zapožičané zo súkromných zbierok a dovolím si tvrdiť, že v takomto rozsahu sa na jednom mieste už nestretnú."
Pavle vyštudoval monumentálnu maľbu na Vysokej škole výtvarných umení. Okrem maľby sa zaoberá aj kresbou, grafikou a plastikou. Vystavuje nielen doma, ale aj v Poľsku, Nemecku, Holandsku, Rakúsku, Francúzsku, Monaku, Taliansku, Thajsku a v USA. O hudobný sprievod sa počas uvedenia vernisáže postaral Pavol Hammel, slova sa ujal aj významný slovenský textár Kamil Peteraj. „Tvorba Ivana Pavleho je výnimočná v tom, že sa nedá odpozerať. Jej dominantným prvkom je ryba a Babylon. Zakaždým, keď sa pozriete na jeho obrazy, uvidíte na nich niečo nové, čo vám predtým uniklo."
„Teším sa, že galéria prináša občanom nášho kraja takéto umelecké potešenie, a pri tejto príležitosti chcem zaželať novému riaditeľovi Róbertovi Nemečkovi, aby sa mu darilo organizovať takéto chvíle pravidelne," uviedol predseda TTSK Tibor Mikuš. Náplň výstav pre rok 2013 je už v Galérii Jána Koniarka naplnená, Róbert Nemeček už začína pracovať na programe na rok 2014.
V priestoroch galérie zasadla pred vernisážou aj Kultúrna rada TTSK, ktorá má momentálne viac ako 30 členov. „Od nového riaditeľa očakávam zastavenie úpadku a tápanie galérie v posledných rokoch. Inštitúcie nemajú slúžiť umelcom, ale ich cieľom je kultivovať verejnosť," zdôraznil Tibor Mikuš. Riaditeľ galérie predstavil členom rady svoj projekt pod názvom Galéria s otvorenou náručou. „Galéria nebude rezerváciou umenia pre umenie," povedal na záver.
Tatiana Čuperková

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Send this to a friend