Jedinečná vernisáž Ivana Pavleho

Publikované: 10.12.2013/ Aktualizované: 21.02.2022
10.12.2013

Galéria Jána Koniarka predstavila v priestoroch Kopplovej vily diela významného galantského rodáka, maliara Ivana Pavleho. Tú si môžu záujemcovia pozrieť pod názvom V znamení rýb. „Mnoho významných umelcov je narodených práve v tomto mesiaci. Medzi nimi aj Ivan Pavle, ktorý 8. marca oslávi 58 rokov," prezradil riaditeľ galéria Róbert Nemeček a dodal: „Návštevníkom až do 28. marca ponúkame jedinečnú možnosť pozrieť si diela Ivana Pavleho. Mnohé z nich sú zapožičané zo súkromných zbierok a dovolím si tvrdiť, že v takomto rozsahu sa na jednom mieste už nestretnú."
Pavle vyštudoval monumentálnu maľbu na Vysokej škole výtvarných umení. Okrem maľby sa zaoberá aj kresbou, grafikou a plastikou. Vystavuje nielen doma, ale aj v Poľsku, Nemecku, Holandsku, Rakúsku, Francúzsku, Monaku, Taliansku, Thajsku a v USA. O hudobný sprievod sa počas uvedenia vernisáže postaral Pavol Hammel, slova sa ujal aj významný slovenský textár Kamil Peteraj. „Tvorba Ivana Pavleho je výnimočná v tom, že sa nedá odpozerať. Jej dominantným prvkom je ryba a Babylon. Zakaždým, keď sa pozriete na jeho obrazy, uvidíte na nich niečo nové, čo vám predtým uniklo."
„Teším sa, že galéria prináša občanom nášho kraja takéto umelecké potešenie, a pri tejto príležitosti chcem zaželať novému riaditeľovi Róbertovi Nemečkovi, aby sa mu darilo organizovať takéto chvíle pravidelne," uviedol predseda TTSK Tibor Mikuš. Náplň výstav pre rok 2013 je už v Galérii Jána Koniarka naplnená, Róbert Nemeček už začína pracovať na programe na rok 2014.
V priestoroch galérie zasadla pred vernisážou aj Kultúrna rada TTSK, ktorá má momentálne viac ako 30 členov. „Od nového riaditeľa očakávam zastavenie úpadku a tápanie galérie v posledných rokoch. Inštitúcie nemajú slúžiť umelcom, ale ich cieľom je kultivovať verejnosť," zdôraznil Tibor Mikuš. Riaditeľ galérie predstavil členom rady svoj projekt pod názvom Galéria s otvorenou náručou. „Galéria nebude rezerváciou umenia pre umenie," povedal na záver.
Tatiana Čuperková

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW