Katolíci v Šaštíne oslávili sviatok Sedembolestnej Panny Márie

Publikované: 15.09.2017/ Aktualizované: 21.02.2022

15. 9. 2017 – Katolícki veriaci oslávili v piatok 15. septembra v šaštínskej Bazilike minor sviatok Sedembolestnej Panny Márie – Patrónky Slovenska. Už po stáročia sa veriaci utiekajú k Sedembolestnej so svojimi bolesťami a trápeniami, aby získali nádej a silu. Prvá zmienka o slávení sviatku Sedembolestnej Panny Márie pochádza už z roku 1412. V tento sviatok si veriaci pripomínajú sedem bolestí Matky Božej – od proroctva Simeona.

História pútnického miesta v Šaštíne siaha do roku 1564, keď Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, dala zhotoviť sochu Sedembolestnej ako splnenie sľubu za vyslyšanie v rodinných trápeniach. Sochu uložili do trojhrannej kaplnky, ktorá stojí v Šaštíne dodnes. V roku 1762 po posviacke šaštínskeho chrámu, preniesli sochu na hlavný oltár.
Svätá stolica oficiálne vyhlásila a ustanovila Sedembolestnú Pannu Máriu za hlavnú patrónku Slovenska a Slovákov v roku 1927, čo pápež Pavol VI. potvrdil v roku 1964, keď šaštínsky chrám povýšil na Baziliku minor.
Od roku 1993 je 15. september sviatok Sedembolestnej Panny Márie na Slovensku dňom pracovného pokoja. Do národnej svätyne v Šaštíne prichádzajú v týchto dňoch tisíce veriacich na tradičnú púť.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW