Kodály Zoltán – Život a dielo

Publikované: 09.03.2017/ Aktualizované: 21.02.2022

9.3. 2017 – Vo vlastivednom múzeu v Galante sa pod záštitou predsedu Trnavského samosprávneho kraja konalo slávnostné otvorenie výstavy k príležitosti 135. výročiu narodenia a 50. výročiu úmrtia známeho umelca Zoltána Kodálya, ktorého dielo v oblasti etnomuzikológie, hudobnej pedagogiky a komponovania hudby je známe na celom svete.

S dôležitými momentmi jeho tvorby má návštevník možnosť oboznámiť sa prostredníctvom panelov výstavy a výberu z umeleckých diel maliarky a grafickej výtvarníčky Noémi Tavaszy. Na sérii linorytov sa odzrkadľuje vzťah medzi ľudovou tvorbou, skladateľom Zoltánom Kodályom a umelkyňou, na ktorej diela mala hudobná tvorba skladateľa veľký vplyv.

Výstavu otvoril predseda TTSK Tibor Mikuš, ktorý vyjadril úprimnú úctu k svetoznámemu hudobnému skladateľovi. „Bol to naozaj človek, ktorý zanechal po sebe obrovský poklad v podobe toho, čo milovali naši predkovia žijúci aj tu na Slovensku aj v Maďarsku. Je to niečo, čo obohacuje naše národy." Predseda Tibor Mikuš v príhovore poďakoval všetkým, ktorí sa o vzácnu výstavu, a tým aj zachovanie a odovzdanie spoločného kultúrneho dedičstva pričinili. Zároveň uviedol, že kultúrnemu odkazu sa bude ďalej  venovať aj TTSK, a to inštaláciou pamätnej tabule tomuto veľkému umelcovi na Dome hudby Mikuláša Schneidera-Trnavského v Trnave. Priateľstvo skladateľa Z. Kodálya so skladateľom Mikulášom Schneiderom-Trnavským je zároveň podľa slov predsedu Tibora Mikuša, aspoň preňho osobne, symbolom slovensko-maďarského priateľstva.  

Po príhovore pána predsedu TTSK sa návštevníkom prihovoril podpredseda Jószef Berényi, dielo Zoltána Kodálya predstavil Csaba Balogh, kurátor výstavy, a o kultúrny zážitok sa postaral Spevokol Zotána Kodálya z Galanty. Výstava potrvá do 3. júna 2017.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW