Kompa spojila Slovensko s Maďarskom

Publikované: 12.12.2013/ Aktualizované: 21.02.2022
12.12.2013

Na Dunaji dnes slávnostne spustili do prevádzky kompu, ktoré bude spájať Gabčíkovo s maďarskými obcami Dunaremete a Lipót. Projekt bol realizovaný v rámci programu cezhraničnej spolupráce Maďarsko – Slovenská republika. Okrem kompy boli vybudované na oboch stranách Dunaja aj prístavy.
Otvorenia sa zúčastnili aj predstavitelia z oboch brehov, ktorí slávnostne spustili prístavy a kompu do prevádzky pre verejnosť. Na jednej strane predseda TTSK Tibor Mikuš, podpredseda TTSK József Kvarda a starosta Gabčíkova Iván Fenes. Na druhej strane, maďarská delegácia, ktorá už priplávala do Gabčíkova na kompe – predseda župnej samosprávy Györ - Moson – Sopron Imre Szakacs, starosta obce Dunaremete Géza Morovics a starosta obce Lipót Péter Tóth.
Všetci zúčastnení si nové spojenie pochvaľovali. „Vytvorí sa pravidelné spojenie medzi oboma štátmi, ľudia budú mať možnosť po kratšej ceste navštevovať priateľov a príbuzných, turisti si zasa môcť variabilnejšie voliť svoje trasty. Verím, že to bude v konečnom dôsledku prínos aj pre malých podnikateľov z oboch strán Dunaja," povedal T Mikuš.
„Dnešok je dôkazom toho, že táto rieka, ktorá tvorí hranicu medzi Maďarskom a Slovenskom, nás nerozdeľuje, ale spája," skonštatoval starosta obce Lipót Peter Tóth
Kompa bude premávať štyrikrát denne a šesťkilometrovú trasu zvládne za zhruba polhodinu. Skráti tak cestu medzi obcami Gabčíkovo a Dunaremete o päťdesiat kilometrov.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW