Kraj bude z nového úveru financovať investičné priority

Publikované: 21.07.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

V stredu 21. júla 2021 to podpisom zmluvy v Trnave potvrdili viceguvernér banky Tomáš Boček a trnavský župan Jozef Viskupič.

„Už pri schvaľovaní aktuálneho rozpočtu sme počítali s prijatím úverových zdrojov. Z novej programovej pôžičky budeme v horizonte troch rokov financovať investičné projekty kryté z jednej tretiny v celkovej hodnote 94,5 milióna eur. Týkať sa budú modernizácie ciest a mostov, rekonštrukcie zariadení sociálnej starostlivosti alebo obnovy areálov stredných škôl vrátane trinástich športovísk. Skrátka, pôjde o mimoriadny rozvojový impulz pre Trnavský kraj. Očakávam, že prvé prostriedky by sme mohli zapojiť ešte tento rok,“ skonštatoval trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že úver bude doplnkom k iným zdrojom financovania.

V rámci hľadania najlepšieho riešenia župa oslovila viacero rôznych bánk . Z vyhodnotenia ponúk vyšla ako jednoznačne najvýhodnejšia tá od Rozvojovej banky Rady Európy. Otvorenie úverového rámca schválili poslanci krajského zastupiteľstva na zasadnutí 28. júna 2021.

„Naša banka už 65 rokov podporuje sociálnu súdržnosť v Európe. Spolupracovali sme už aj s trnavskou župou a v rokoch 2015 a 2017 sme uzatvorili dve menšie rámcové úverové zmluvy. Som veľmi rád, že opäť pomôžeme pri dlhodobom financovaní investičných priorít, ktoré sa týkajú zlepšovania verejných služieb a zvyšovania kvality života obyvateľov regiónu,“ uviedol viceguvernér Rozvojovej Banky Rady Európy pre cieľové štáty Tomáš Boček.

Prostriedky z úverového rámca môžu byť čerpané flexibilne, v dvoch až ôsmich tranžiach. Každá z nich bude v minimálnej výške 2 mil. eur. Úroková sadzba aj predpokladaná doba splatnosti bude stanovená pred čerpaním danej tranže podľa aktuálneho stavu na medzinárodných trhoch.

CEB je multilaterálna rozvojová banka, ktorá sa zameriava na sociálny rozvoj európskych štátov. Je právne a finančne samostatná a predstavuje hlavný nástroj politiky solidarity rozvíjanej Radou Európy. Jej sídlom je Paríž a v súčasnosti má 42 členov. Slovenská republika vstúpila do CEB v decembri 1998 a je jedným z 22 cieľových štátov banky v strednej, východnej a juhovýchodnej Európe.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW