Kraj rozšíril zariadenie podporovaného bývania v Senici

Trnavský samosprávny kraj v roku 2021 otvoril svoje prvé zariadenie podporovaného bývania. Nachádza sa v Senici a je pracoviskom župného Centra sociálnych služieb v Rohove. Domov a podnetné komunitné prostredie v ňom našlo päť klientok. Na základe tejto skúsenosti sa kraj rozhodol rozšíriť kapacitu zariadenia a slávnostne ho otvoril v stredu 24. augusta 2022. Ďalšie štyri klientky sa doň nasťahujú v najbližších dňoch.

„V pilotnej fáze zariadenie podporovaného bývania v Senici poskytovalo sociálnu službu piatim prijímateľkám. Za rok využili príležitosti, ktoré ponúka miestna komunita a bežný, samostatný  život. Na základe kladnej odozvy sme sa rozhodli rozšíriť toto zariadenie o nové priestory, v ktorých nový domov nájdu ďalšie štyri klientky. Som presvedčený, že budeme pokračovať v úspešne naštartovanom projekte,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že už sa črtá aj možné ďalšie rozšírenie.

Župa prostredníctvom služby tohto druhu napomáha s riešením nepriaznivej sociálnej situácie z dôvodu zdravotného postihnutia pre klientky zariadenia. Aj vďaka dohľadu a pomoci piatich opatrovateliek dostali klientky možnosť samostatne si zabezpečovať základné životné potreby, nastavovať si denný režim a postupne sa začlenili do komunity. Klientky sa naučili nakupovať potraviny samostatne, upratujú, varia aj navštevujú lekára. Súčasťou sociálnej práce je aj poradenstvo v oblasti uplatnenia sa na trhu práce.

„Teší ma, že sme dnes otvorili nový byt pre ďalšie štyri klientky z nášho Centra sociálnych služieb v Rohove, ktoré prešli prípravou na bývanie v tomto zariadení. V novom domove budú rozvíjať svoje sociálne zručnosti s cieľom začleneniť sa do komunity a zvýšiť si celkovú kvalitu života v rámci využívania novej formy sociálnych služieb,“ uviedla riaditeľka Centra sociálnych služieb v Rohove Monika Knezovičová.

Prechod na modernú komunitnú formu poskytovania sociálnej starostlivosti patrí medzi priority trnavskej župy. Až osem z 21 jej zariadení je zapojených v národnom projekte deinštitucionalizácie. Až tri z nich sa nachádzajú na Záhorí, konkrétne v Rohove, Moravskom Svätom Jáne a Bojkovej. Väčšina ich zamestnancov už má za sebou mäkkú, vzdelávaciu časť projektu.

S kapitálovými investíciami v hodnote viac ako 4,2 milióna eur sa začalo v Okoči-Opatovskom Sokolci, v okrese Dunajská Streda, kde prebieha výstavba piatich bezbariérových a nízkoenergetických rodinných domov. Po dokončení sa do nich presťahuje 60 klientov miestneho zariadenia sociálnych služieb, pre ktorých to bude novým impulzom pre samostatnosť, prirodzený život a sociálne začlenenie sa do spoločnosti.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW