Kraj začal s post-covidovou rehabilitáciou zamestnancov zariadení sociálnych služieb

Publikované: 25.05.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

„Ani v ťažkej dobe pandémie Covidu-19 nezabúdame na neviditeľných hrdinov, ktorí pracujú v našich zariadeniach sociálnych služieb. Pripravili sme novinku vo forme post-covidovej rehabilitácie pre 250 zamestnancov, ktorí ochorenie prekonali. Post-covidový syndróm a pretrvávajúce fyzické a duševné následky odstraňujeme u ľudí, ktorí denne pomáhajú iným,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Župa do Centra sociálnych služieb Galanta zakúpila rehabilitačné vybavenie, ako aj zdravotnícke pomôcky. Zároveň bol vypracovaný odborný manuál post-covidovej rehabilitácie, ktorá je zameraná na regeneráciu pľúc, pohybového systému či zlepšenie imunity. Vznikol v rámci odborných konzultácií s fyzioterapeutmi, ktorí spolupracovali s pľúcnou lekárkou.

Navyše každé z 21 župných zariadení sociálnych služieb bude postupne posielať do Centra sociálnych služieb Galanta jedného až dvoch zamestnancov na školenie. Následne budú môcť post-covidovú rehabilitáciu ponúkať klientom, o ktorých sa starajú.

„Zároveň pokračujeme v prevencii syndrómu vyhorenia prostredníctvom psychohygieny. O duševné zdravie zamestnancov sa vďaka projektu 5P staráme komplexne. Aktuálne sa zameriavame predovšetkým na zamestnancov, ktorí pôsobili v izolovaných, karantenizovaných zariadeniach,“ dodal župan Viskupič.

Projekt 5P reflektuje na potrebu zvyšovať kvalitu starostlivosti o zamestnancov pracujúcich v pomáhajúcich profesiách. Aktuálne prebieha aj online. Ide o nefinančný zamestnanecký benefit, ktorý je zameraný na prevenciu syndrómu vyhorenia a psychohygienu. Cieľom je naučiť všetkých viac ako 1.100 zamestnancov 21 župných zariadení sociálnych služieb techniky a zručnosti, ako zvládať psychickú i emočnú záťaž.

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Send this to a friend