Krajské zastupiteľstvo rokovalo druhýkrát v tomto roku, nosnou bola téma zdravotníctva

Publikované: 24.03.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

Druhé zasadnutie Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja v roku 2021 sa uskutočnilo v stredu 24. marca prostredníctvom videokonferencie. Rámované bolo témou očkovania proti ochoreniu Covid-19 a rozvojom zdravotníctva v župe. Témou bolo aj nakladanie s majetkom, či rozvojom športovej infraštruktúry stredných škôl.

Predmetom rokovania poslancov bola informácia o priebehu očkovania v troch župných veľkokapacitných očkovacích centrách. „Doteraz sme pred vírusom ochránili už takmer 27.500 záujemcov vďaka 28 očkovacím tímom. Minulý týždeň sme predstavili očkovaciu stratégiu, ktorá počíta so štyrmi fázami – pilotnú, vysokokapacitnú, útlmovú a individuálnu. Druhá fáza sa začne buď potrebou podania druhej dávky vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, respektíve dodaním násobne väčšieho počtu vakcín nového druhu, napríklad z portfólia Johnson & Johnson. Na spoluprácu sme prizvali aj primátorov všetkých okresných miest,“ povedal v tejto súvislosti trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že župa v najbližších dňoch predstaví aj systém na prihlasovanie sa náhradníkov. Možnosť nechať sa zaočkovať dostanú aj skupiny ľudí definované vyhláškou Ministerstva zdravotníctva SR.

Nástrojom na rozvoj zdravotníctva v kraji sa stane aj poskytovateľ zdravotnej a zdravotno-sociálnej starostlivosti s názvom Zdravá župa, s.r.o. Okrem zabezpečovania očkovania po administratívnej a procesnej stránke bude poskytovateľ v blízkej budúcnosti pokrývať nedostatkové špecializácie. Zastrešovať bude aj zdravotnú a sociálnu starostlivosť pre doliečovaných, chronicky ťažko chorých a zomierajúcich pacientov, pričom bude spolupracovať aj s Fakultnou nemocnicou Trnava.

Na rokovaní zastupiteľstva vystúpil riaditeľ nemocnice Vladislav Šrojta, ktorý informoval o pláne výstavby novej budovy nemocnice v jej súčasnom areáli. Prostriedky na tento účel by mohli byť vyčlenené v rámci Plánu obnovy a odolnosti. Poslanci tento zámer podporili.

Krajské zastupiteľstvo rozhodlo aj o vyhlásení dotačnej výzvy na prilákanie nových a mladých lekárov do kraja. Až 400 tisíc eur je určených na poskytovanie príspevkov s cieľom systémovo zvýšiť počet všeobecných lekárov pre deti, dorast a dospelých, s nedostatkom ktorých župa dlhodobo zápasí. Výzva bude otvorená celoročne, žiadosti bude možné podávať elektronicky.

Poslanci odsúhlasili aj predaj troch súborov nehnuteľností v Hornom Bare, Voderadoch a Zemianskych Sadoch. Pre župu boli dlhodobo prebytočné, noví majitelia ich využijú na poskytovanie sociálnych služieb pre obyvateľov kraja.

Župa na najbližších 10 rokov hľadá nájomcu bývalého školského hospodárstva v Trnave. Podľa podmienok obchodnej verejnej súťaže by v areáli mala byť zachovaná rastlinná a živočíšna výroba, ako aj možnosť vykonávania praxe študentov priľahlej župnej strednej poľnohospodárskej školy. Navyše vznikne ekofarma, ktorá bude prístupná verejnosti. Nájomné môžu záujemcovia navrhnúť do 15. hodiny 30. apríla 2021.

Po niekoľkomesačných prípravách krajskí poslanci schválili založenie Európskeho zoskupenia územnej spolupráce Veľká Morava, ktoré iniciovala trnavská župa. Zakladajúcimi členmi budú na slovenskej strane aj Trenčiansky samosprávny kraj a na českej Juhomoravský kraj. Cieľom takejto formy spolupráce je rozvoj pohraničia v oblastiach cestovného ruchu, vzdelávania, či v ochrane životného prostredia z európskych zdrojov programu Interreg. Podobné aktivity už prebiehajú v slovensko-maďarskom pohraničí v rámci zoskupenia s názvom Rába-Dunaj-Váh.

Poslanci sa zoznámili aj s informáciou o rozvoji športovej infraštruktúry v trnavskej župe na obdobie rokov 2021-2023. „V tomto roku začneme s realizáciou rozsiahleho plánu
na výstavbu a rekonštrukciu 13 telocviční a vonkajších športovísk, na ktorý máme v rozpočte vyčlenených viac ako 7 mil. eur. Chceme umožniť prístup k stredoškolským športoviskám aj pre širokú verejnosť a zvýšiť záujem o šport u obyvateľov,“
uviedol župan Viskupič s tým, že župa požiada o financovanie jedného z týchto projektov z Fondu na podporu športu. Výstavba telocvične v Gbeloch je najďalej v projektovej a realizačnej fáze. Budeme žiadať príspevok v maximálnej možnej výške, teda 50 % z celkového rozpočtu projektu, čo predstavuje sumu 430 855 eur. V tom je zahrnutý okrem výstavby aj stavebný dozor a materiálno technické vybavenie telocvične,“ doplnil.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW