Krajské zastupiteľstvo zasadalo prvýkrát v novom zložení

Ustanovujúce zasadnutie Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja v šiestom volebnom období pre roky 2022 až 2026 sa uskutočnilo 16. novembra 2022. Sľub zložil znovuzvolený župan Jozef Viskupič a 40 poslankýň a poslancov. V zastupiteľskom zbore je 14 nováčikov. Oproti predchádzajúcemu obdobiu stúpol počet poslankýň z troch na päť.

„V novom volebnom období sme pripravení pokračovať v napĺňaní vízie pre moderný kraj, ktorá je založená na skúsenostiach a konkrétnych výsledkoch. Vďaka rozumnému hospodáreniu sme si vytvorili priestor na realizáciu ďalších užitočných projektov. Zodpovedne a plnohodnotne sme poskytovali služby pre obyvateľov na celom území, vo všetkých siedmich okresoch kraja v čom plánujeme pokračovať. Verím, že tak ako v predchádzajúcich piatich rokoch, budeme vecne a konštruktívne spolupracovať s poslankyňami a poslancami zastupiteľstva. Teším sa aj na spoluprácu s predstaviteľmi vlády, iných krajov, miest, obcí, univerzít či občianskej spoločnosti,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

V úvode ustanovujúceho zasadnutia Zastupiteľstva TTSK predniesla predsedníčka Volebnej komisie Trnavského samosprávneho kraja Alena Krátka informáciu o priebehu a výsledku volieb do orgánov Trnavského samosprávneho kraja. Následne zložil sľub zvolený župan Jozef Viskupič a poslankyne aj poslanci zastupiteľstva a prebrali si osvedčenie o zvolení.

So slávnostným príhovorom vystúpil bývalý minister zahraničných vecí Pavol Demeš. Ako sa vyjadril, „obyvatelia Trnavského kraja sa pred piatimi rokmi rozhodli pre zmenu v obsadení postu župana a poslancov zastupiteľstva. Jozef Viskupič sa spolu s tímom odvážne pustil do modernizácie kraja vo všetkých kompetenčných oblastiach. Nerobili sa rozdiely medzi jednotlivými časťami, teda Záhorím, stredom a juhom kraja vrátane Žitného ostrova. Dokladom vysokej politickej kultúry bola aj príkladná spolupráca medzi županom a zastupiteľstvom. Na základe výsledku volieb si dovolím tvrdiť, že v tejto spolupráci bude možné pokračovať v prospech obyvateľov. Navyše, na základe vlastnej skúsenosti – a symbolicky v tomto revolučne novembrovom čase – môžem oceniť, že trnavská župa využíva potenciál svojich obyvateľov a spolupracuje so zástupcami občianskej spoločnosti.“

V pracovnej časti zasadnutia zastupiteľstvo rozhodlo o obsadení komisie pre nezlučiteľnosť funkcií, v ktorej majú zastúpenie všetky politické strany a hnutia i nezávislí kandidáti. Jej predsedom sa stal Milan Domaracký, podpredsedom Rastislav Mráz a členmi Miloš Čobrda, Pavol Kalman, László Biró, Remo Cicutto, Štefan Krištofík a Zdenko Čambal.

Predsedom mandátovej komisie sa stal Zoltán Hájos, podpredsedníčkou Oľga Luptáková a členmi Branislav Kramár, Marián Galbavý a Iveta Babičová.

Na návrh župana poslanci zvolili za prvého podpredsedu samosprávneho kraja Józsefa Berényiho a za podpredsedov Rastislava Mráza, Veroniku Buc a Patrika Voltmanna.

Druhé zasadnutie krajského zastupiteľstva je naplánované na stredu 7. decembra 2022. Jeho hlavným bodom bude rozpočet župy na roky 2023-2025.

Volebná účasť v Trnavskom kraji bola v nedávnych spojených voľbách 42,87 %, čo je o takmer 13 % viac, ako v roku 2017. Post trnavského župana obhájil Jozef Viskupič so ziskom 69.743 hlasov, čo predstavuje 38,56 %. Celkovo sa o post predsedu Trnavského samosprávneho kraja uchádzalo 10 kandidátov.

Poradie kandidátov vo voľbách na post predsedu TTSK:

 1. Jozef Viskupič, 69 743 hlasov, 38,56%
 2. József Berényi, 38 056 hlasov, 21,04%
 3. Martin Červenka, 29 157 hlasov, 16,12%
 4. Zdenko Čambal, 21 426 hlasov, 11,84%
 5. Martin Beluský, 8 145 hlasov, 4,50%
 6. Veronika Temňáková, 4 515 hlasov, 2,49%
 7. Roland Hakszer, 3 129 hlasov, 1,73%
 8. Zdenko Rosina, 2 631 hlasov, 1,45%
 9. Roman Chudý, 2 392 hlasov, 1,32%
 10. Ivan Stanovič, 1 640 hlasov, 0,90%

Okrem toho, voliči rozhodli aj o zložení Zastupiteľstva TTSK, v ktorom bude podobne ako v minulom volebnom období 40 poslankýň a poslancov širokého politického spektra. V zastupiteľstve bude celkovo 14 nových poslancov. Do lavíc zastupiteľstva, z celkového počtu 40, zasadne aj 5 žien, čo je o 2 viac ako v poslednom volebnom období.

Zvolení poslanci podľa volebných obvodov do Zastupiteľstva TTSK (abecedne):

Volebný obvod Dunajská Streda:

 1. László Bacsó
 2. Ladislav Bálodi
 3. Iván Fenes
 4. Zoltán Hájos
 5. József Menyhárt
 6. József Nagy
 7. Csaba Orosz
 8. Ladislav Polák

Volebný obvod Galanta:

 1. Gergely Agócs
 2. József Berényi
 3. László Biró
 4. Krisztián Forró
 5. Zoltán Horváth
 6. Ervín Chomča
 7. Martin Tomčányi

Volebný obvod Hlohovec:

 1. Ivan Baranovič
 2. Milan Domaracký
 3. Patrik Voltmann

Volebný obvod Piešťany:

 1. Iveta Babičová
 2. Remo Cicutto
 3. Martin Cifra
 4. Peter Jančovič
 5. Juraj Valo

Volebný obvod Senica:

 1. Miloš Čobrda
 2. Martin Džačovský
 3. Pavol Kalman
 4. Miriam Madunická
 5. Roman Sova

Volebný obvod Skalica:

 1. Veronika Buc
 2. Zdenko Čambal
 3. Oľga Luptáková

Volebný obvod Trnava:

 1. Zuzana Bošnáková
 2. Ivan Dobrovodský
 3. Marián Galbavý
 4. Branislav Kramár
 5. Šimon Krištofík
 6. Matej Lančarič
 7. Rastislav Mráz
 8. Marek Neštický
 9. Marián Viskupič

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW