Krajskí poslanci schválili rozdelenie polmiliónového balíka na podporu regionálneho rozvoja a cestovného ruchu

Publikované: 10.02.2022 | Naposledy aktualizované 22.02.2022

„Výzvu na predkladanie žiadostí o dotácie na podporu regionálneho rozvoja a cestovného ruchu v objeme 500-tisíc eur sme vyhlásili v októbri minulého roka. Chceli sme totiž, aby sa podporené projekty mohli začať realizovať čo najskôr. Komisia zložená z poslancov a nezávislých odborníkov posudzovala 41 nominovaných zámerov v celkovej hodnote až 1,2 milióna eur. Úspešných sa napokon stalo 17 najlepších z nich, a to pri dodržaní regionálnej proporcionality,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že prostredníctvom takýchto výziev rozdelila župa až 1,5 milióna eur medzi miestne akčné skupiny, oblastné organizácie cestovného ruchu či občianske združenia.

 

Medzi podporenými projektami je revitalizácia hospodárskeho objektu pri Kačenárni z roku 1749, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou a nachádza sa v Kopčanoch na Záhorí. S finančnou podporou župy budú zrealizované napríklad aj projekty na obnovu lesnej železnice pri zrúcanine kláštora Katarínka pri obci Dobrá Voda alebo propagáciu architektúry Domu umenia v Piešťanoch od Ferdinanda Milučkého. V gaštanovom lesoparku nad obcou Dolná Krupá vznikne jedinečná prírodná sauna a v Tomášikove v okrese Galanta zas pribudne požičovňa kanoe a bicyklov, ktorými bude možné objavovať malebné zákutia Malého Dunaja. Kvalitu projektov hodnotila komisia zložená aj z odborníkov v oblasti regionálneho rozvoja a cestovného ruchu.

 

Na základe rozhodnutia poslancov župa preberie do svojho majetku aj časti nového kruhového objazdu na križovatke Veľkoblahovskej cesty a Czibókovej ulice v Dunajskej Strede. Ten bol dokončený minulý rok aj s finančnou podporou kraja.

 

Krajskí poslanci odobrili aj spolufinancovanie projektu zameraného na cezhraničnú výmenu skúseností medzi zamestnancami Domova dôchodcov a domova sociálnych služieb pre dospelých v Seredi a Domova pre seniorov v juhomoravských Sokolniciach.

 

Na zasadnutí prezentovala svoju minuloročnú činnosť hlavná kontrolórka kraja Beáta Farkašová. Zastupiteľstvo tiež schválilo plán činnosti jej útvaru na ďalšie polročné obdobie, od apríla do septembra 2022.

 

Župní poslanci prijali na vedomie informácie o aktivitách Zastúpenia TTSK v Bruseli a neziskovej organizácie KIRA, krajskej inovačnej rozvojovej agentúry, za predchádzajúci rok. Podobná rekapitulačná informácia sa týkala aj očkovania proti ochoreniu Covid-19, ktoré župa zabezpečuje od februára 2021. Za takmer rok podala takmer 340-tisíc dávok vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách a ďalších viac ako 33-tisíc dávok prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby v obciach, domácnostiach imobilných obyvateľov, nákupných centrách, stredných školách, univerzitách či veľkých firmách.

 

K informácií o príprave župy na čerpanie eurofondov v programovom období 2021-2027 prijali poslanci uznesenie, v ktorom vyjadrujú nesúhlas s avizovanou alokáciou pre Trnavský kraj, ktorý podľa metodiky Európskej komisie patrí medzi sedem menej rozvinutých.

 

„Nestotožňujeme sa s metodikou ministerstva regionálneho rozvoja. Jeho kritériá skresľujú obraz rozvinutosti kraja a absolútne nezohľadňujú potreby našich obyvateľov. Práve naopak, mám pocit, že sme trestaní za zvýšenú mieru ekonomickej aktivity. Avšak táto sa neprejavuje na výške našich daňových príjmov, ktoré nepostačujú na komplexnú modernizáciu stredoškolskej infraštruktúry, rekonštrukcií regionálnych ciest a mostov, či rozvoja špecializovaných sociálnych služieb. Preto požadujeme mimoriadnu kompenzáciu pre Trnavský kraj,“ uzavrel župan Viskupič.

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram