Literárny úspech na Obchodnej akadémii vo Veľkom Mederi v súťaži „Bosakova škola 2019“

Publikované: 04.03.2019/ Aktualizované: 21.02.2022
Obchodná akadémia vo Veľkom Mederi sa môže tešiť z ďalšieho študentského úspechu a to 1. miesta v medzinárodnej literárnej súťaži „Bosakova škola 2019", ktorú získala Annamária Csóková, žiačka III. A triedy. Súťaž bola podprojektom medzinárodného projektu „Rok 2019 – Rok Michala Bosaka, najväčšieho americko-európskeho bankára a mecenáša vzdelania pri príležitosti 150. výročia jeho narodenia. Nad celým projektom prebral záštitu pán premiér SR Peter Pellegrini. Úlohou súťažiacich bolo napísať pútavú a kreatívnu esej o svojej škole v slovenskom alebo českom a aj v anglickom jazyku. Z 298 prác do finále postúpilo 10 esejí v štyroch kategóriách (základné školy SR a ČR a stredné školy SR a ČR) a výsledné hodnotenie týchto prác sa konalo 25. januára v Národnej banke Slovenska v Bratislave. Hodnotiaca komisia prisúdila 1. miesto v kategórii Stredné školy SR Annamárii Csókovej a prečítala úryvky zo všetkých umiestnených prác. Okrem verejného uznania bol žiakom na prvých miestach venovaný poznávací zájazd do Štrasburgu od 11. do 15. februára 2019. Takto o tom píše žiačka:

„Bol to poriadny boj. Asi štyri dni som písala esej do skorých ranných hodín, sťažovala som sa svojim kamarátom, veď moje slová aj tak nestoja zato, nie som dosť dobrá a nikdy to nedokončím, chcela som sa vzdať nespočetne krát, ale nakoniec som to nejako dotiahla. Náročná časť súťaže už bola za mnou a už som musela napísať len dvojjazyčné životopisy, vyplniť prihlášku a všetko to poslať na čas mailom i poštou. Pamätám si, ako sme sa týždeň alebo dva na to s pani učiteľkou bavili o tom, že dúfame, že nám aspoň pošlú email s poďakovaním za účasť, aby sme cítili, že tá moja esej a všetky vybavovačky okolo toho stáli za niečo. Ďakovný email nedošiel. Do rúk sa nám dostalo niečo omnoho neočakávanejšie – ohlásenie, že sa moja práca dostala do finále a pozvanie do Národnej banky Slovenska v Bratislave na slávnostné vyhlásenie výsledkov. Do NBS som išla úplne pokojná – nestresovala som nad tým, aké miesto obsadím, užívala som si prednášky o overovaní falošných bankoviek, vypočula si príhovory pani Šimonovej a pána Bosaka. Keď už v mojej kategórii – Stredné školy SR vyhlásili tretie a aj druhé miesto, bola som si úplne istá, že ocenenie nezískam. A potom to prišlo – trasúcimi rukami zo šoku som si prevzala diplom za prvé miesto. Miesto peknej knižky alebo zošitov a pier bola výhrou poznávacia exkurzia do Európskeho parlamentu v Štrasburgu na pozvanie europoslanca Branislava Škripeka. Okrem oficiálnej exkurzie sme sa zúčastnili rôznych besied, spoločných večerí s pánom Škripekom a jeho kolegami, modlili sme sa spolu, pozreli sme si pamiatky v starom meste a na Štrasburg sme sa mohli pozrieť aj z inej perspektívy – z výletnej lode. Bolo to pre mňa niečo nové, cítila som sa dôležito, mala som s kým debatovať o politike a spoznala som veľké množstvo životných príbehov a názorov na jednotlivé témy úspešných ľudí a aj mojich rovesníkov – výhercov ostatných kategórií. Na zakončení tohto ročníka projektu „Bosakova škola" a začiatku nových projektov pána Bosaka som sa zúčastnila na „Bosak days cross Slovakia" a to v Škole pre mimoriadne nadané deti a Gymnáziu v Bratislave a v Strednej odbornej škole elektrotechnickej v Trnave.  V oboch školách som prezentovala svoju esej pred žiakmi, učiteľmi a riaditeľmi. Viacerí ma pochválili, vidia predo mnou prísľub úspešnej budúcnosti, jedna pani učiteľka mi dokonca povedala, že sa už teší na prečítanie mojej knihy. Síce moja kniha ešte asi dlho nevyjde, moju esej bude možné si prečítať aj v zborníku esejistických prác s názvom „Bosakova škola 2019"."

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Send this to a friend