Medzinárodná súťaž ZAV 100

Publikované: 15.11.2019/ Aktualizované: 21.02.2022

Programovaná výučba ZAV je individuálna metóda, ktorá umožňuje záujemcom všetkých vekových kategórií sa naučiť písať na klávesnici. Dospelí a žiaci môžu postupovať vlastným tempom. Najnovšia generácia ZAV V je riadená prostredníctvom internetu z jedného centrálneho pracoviska a v súčasnosti sa označuje ako “e-learning”.

Skratka a označenie programu vznikla z priezviska autora metódy, Jaroslava Zaviačiča, ktorý je vicemajstrom sveta v písaní na stroji zo šesťdesiatych rokov, tréner družstiev z Rakúska
v sedemdesiatych rokoch a od deväťdesiatych rokov je trénerom reprezentantov z Čiech.
O prednostiach, výhodách a veľmi dobrej kvalite programu svedčia rôzne ocenenia od ministrov školstva z viacerých krajín. Bol vyhodnotený ako súčasne najlepší počítačový program na výučbu písania so “všetkými desiatimi”. Program rešpektuje individuálne schopnosti žiakov. V súčasnosti sa masovo rozširuje jeho využívanie na stredných, základných a vysokých školách u nás, ale aj v zahraničí.

Žiaci Obchodnej akadémie vo Veľkom Mederi mali 13. novembra možnosť prvýkrát sa zúčastniť online súťaže v písaní na rýchlosť a presnosť s programom ZAV V. Do súťaže sa každoročne
zapájajú účastníci z celého sveta. U nás sa zaregistrovalo 14 študentov z rôznych tried. Náplňou súťaže je písanie 25 jednominútových odpisov s čo najväčšou presnosťou a rýchlosťou, pričom chyby v texte sú penalizované so 100 údermi. Teda, keď v texte neopravia chybu, fakticky sa im odpočíta viac ako jeden riadok napísaného textu zo skutočného výkonu. Tento program na výučbu na našej škole začíname vo všetkých ročníkoch používať od terajšieho školského roku. Doteraz program sme využívali pre doplnenie klasického vyučovania predmetu písomná a elektronická komunikácia. Som presvedčená, že využívanie programu na vyučovaní prinesie aj našim študentom nové zážitky, vedomosti a možnosti sebarealizácie.

Mgr. Ildiko Csémiová, vyučujúca predmetu

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW