Milovník oblakov nevídaných krás

Publikované: 21.10.2013/ Aktualizované: 21.02.2022

Tohtoročný XXII. ročník súťaže v prednese poézie a prózy žiakov základných a stredných škôl, Kátlovce Paľa Ušáka Olivu, zaznamenal niekoľko zmien. Kostol sv. Ducha má nového správcu farnosti, Doc. Pavla Zemku, ktorý omšu za svojho spolubrata kňaza aj spisovateľa, poňal veľmi slávnostne. Na organe hral a spieval ich rodák, Daniel Čapkovič, člen opery SND. V homílii spomenul okrem P.U. Olivu aj dvoch ďalších členov Katolíckej moderny, Janka Silana a Mikuláša Šprinca, ktorí sa nazývali Piráti krásy a ich 96-ročnú priateľku Henny Fiebigovú, nazývanú Pirátka snov. Prečítal jej báseň na pamiatku P.U. Olivu, a vtipne sa označil za prvého mimosúťažného recitátora.
Podujatie tradične pokračovalo pred kostolom, pri pamätníku básnika, ktorého mnohí nazývajú milovníkom oblakov nevídaných krás. Pred začiatkom súťaže vystúpila miestna folklórna skupina Kátlovani. Súčasťou podujatia bola aj výstava obrazov Jána Valoviča, ktorý sa narodil v tom istom dome ako P.U.Oliva.
Predsedom poroty bol už spomínaný vdp. Pavol Zemko, členkami Jana Krúpová a Margaréta Partelová. V kvalitne obsadenej súťaži sa udeľovali ceny v piatich kategóriach. Víťazkou prvej sa stala Katarína Kuracinová z Trnavy, v druhej boli udelené dve prvé ceny, pre Libora Pullmana z Dechtíc a Emu Benedikovičovú z Kátloviec. V tretej kategórii nebola prvá cena udelená a druhé miesto obsadil Richard Danko z Dechtíc, ktorý štvrtej kategórii obsadil prvé miesto. V piatej to bol Samuel Bačkády z Trnavy. Laureátkou súťaže sa stala Nikoleta Čapkovičová z Kátloviec.
Predseda poroty s vďakou vysoko ocenil krásne podujatie, a pekné stretnutia konané v čase veľkej devalvácie kultúry. Ako znalec literatúry ocenil výber poézie aj prózy. Upozornil na prácu s mikrofónom, neverbálnu komunikáciu a na skutočnosť, že tvorba a jej interpretácia musí pohladiť dušu. Ocenil bezprostrednosť a srdečnosť.
Budúci ročník sa bude konať v znamení nedožitej storočnici básnika Pavla Ušáka Olivu. Organizátori, Obecný úrad Kátlovce, Základná škola s materskou školou P.U. Olivu, Spolok sv. Vojtecha v Trnave a sestra P.U. Olivu, Hanka Kostolanská, účastníkom určite pripravia nové pozitívne prekvapenia.
Margita Kániková
Foto Michal Čapkovič:

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW