Mládež spieva v Dunajskej Strede

Publikované: 10.12.2013/ Aktualizované: 21.02.2022
10.12.2013

Festival Národného osvetového centra MLÁDEŽ SPIEVA sa v celoštátnom meradle tento rok organizuje už po 44. raz. Je to najstaršia a jediná súťaž zborového spevu pre deti a mládež na Slovensku. Krajské kolo  MsKS Dunajská Streda zorganizoval Trnavský samosprávny kraj a Žitnoostrovské osvetové stredisko.
V tento  deň sa na Žitnom ostrove stretli skutočne vzácne deti  a mládež, ktorí sa aj v dnešných náročných časoch venujú krásnej záľube – spevu v zbore, piesňam starých majstrov, chorálom, kánonom i historickým národným či kresťanským piesňam
Na jednom pódiu sa  stretli  spevácke zbory zo ZUŠ Senica pod vedením dirigenta Ondreja Hluchého, z Galanty  Zbor Zoltána Kodálya pod vedením Csabu Balogha   a Mestský spevácky zbor Hlohovčatá z  Hlohovca pod vedením Mgr. Martiny Baračkovej .
Organizátorom bolo zvlášť ľúto, že z domáceho okresu -  z Dunajskej Stredy  sa do súťaže nepostavil ani jeden zbor. V nedávnych rokoch to bol práve zbor zo ZUŠ Veľký Meder, ktoré získal všetky víťazstvá v republike ... A tak organizátori prijali ponuku Gymnázia Ladislava Dúbravu, menovite pani  profesorky ... Tóthovej . V úvode v mene domácich vystúpili študentky tejto školy, ktoré hájili farby nášho okresu pozdravným vystúpením   populárnou piesňou.
Ako sa už stalo zvykom, festival mal  tri časti – nesúťažnú a súťažnú, záver festivalu patril vzdelávaniu , kde sa v seminári odborník –  v Dunajskej Strede to je vzácna , zborovému spevu oddaná pedagogička VŠMU  doc. Elena Šárayová Kováčová – venuje odbornému semináru. Oproti tradícii, keď v nesúťažnej časti vystupovali skôr začiatočníci, tento rok to boli niekoľkonásobní víťazní laureáti celoštátnej súťaže  - speváci zo Senice, ktorí kvôli prekročeniu vekovej kategórie niekoľkých členov zboru spievali v nesúťažnom kole.
Cieľom tohto podujatia je učiť deti od útleho veku vnímať krásu  hudby a spevu, pestovať a uchovávať v mladej generácii  spevnosť ,  hľadať a nachádzať vlastné, vyššie duchovné  hodnoty, ale aj hodnoty národnej a národnostných kultúr. V neposlednom rade takéto podujatie vychováva aj publikum. To tohtoročné by si zaslúžilo tiež diplom. Publikum na podobných súťažiach nebýva všade pravidlom a to je škoda.
Na celoštátne kolo postúpil  spevácky zbor HLOHOVČATÁ pod vedením dirigentky pani Mgr. M. Baračkovej. Ich vystúpenie bolo po odbornej stránke veľmi pôsobivé, ale zaujali aj radosťou a ľahkosťou. V Zlatom pásme bez postupu sa umiestnil viac ako 40-členný Zbor Z. Kodálya  a pán dirigent Csaba Balogh . Dirigent Mgr. Ondrej Hluchý so zborom ZUŠ Senica, ktorý tento rok oslávi  X. výročie si odniesol diplom za vynikajúce vystúpenie S úctou a vďakou poroty.
Dirigenti zborov prevzali na vyhodnotení pekné diplomy a keramické ceny, vyrobené len pre túto príležitosť v majstrovskej dielni PUSS.   Záverom treba zdôrazniť, že aj tento ročník, v réžii metodičky ŽOS Mgr. Ingrid Molnár potvrdil skutočnosť, že deti a mládež v publiku oslovuje aj vážny spev a hudba, nielen nástrahy modernej doby. Na škodu veci je , že Národné osvetové centrum vyberá  pre súťaž nesmierne ťažké skladby a týmto činom „vyfaulujú" zbory, ktoré by sa radi predstavili v rámci festivalu svojou tvorbou.
-sve-
Foto: archív autora

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW