Na návšteve u „otca Slovákov v Írsku“ Josefa Joe Veselskeho

Publikované: 16.05.2018/ Aktualizované: 21.02.2022
V piatok 27. apríla 2018 sa za prítomnosti mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca SR v Írsku   Igora Pokojného na pôde Veľvyslanectva SR v Dubline uskutočnilo stretnutie s rodeným Trnavčanom Josefom „Joe" Veselskym. Narodil sa v roku 1918 v Trnave. Bol účastníkom Slovenského národného povstania, za čo mu bola v r. 1945 udelená Medaila za chrabrosť a Odbojový kríž I. triedy. Vládou SR bol v r. 2007 ocenený Radom bieleho dvojkríža III. triedy. V roku 1948 emigroval do Írska, ktoré sa stalo jeho druhým domovom. Celý život aktívne napomáhal etablovať sa slovenským subjektom v Írsku, za čo je nazývaný aj ako „otec Slovákov v Írsku". Veľmi intenzívne pôsobil i v oblasti športu. Najmä stolného tenisu. V r. 1948 sa stal predsedom Slovenského stolnotenisového zväzu, no v tom roku aj emigroval. V novej vlasti zastával funkciu predsedu Írskeho stolnotenisového zväzu a stal sa i jeho doživotným predsedom. Zároveň je aj čestným prezidentom futbalového klubu UC Dublin.

Pri príležitosti blížiacich sa 100.-tých narodenín boli pánovi Veselskému odovzdané viaceré ocenenia. Z rúk podpredsedu Trnavského samosprávneho kraja Mareka Neštického mu bolo odovzdané ocenenie Osobnosť Trnavského samosprávneho kraja, podpredseda Slovenského stolnotenisového zväzu Branislav Kalužný mu odovzdal ocenenie súvisiace so zaradením do Siene slávy Slovenského stolnotenisového zväzu a Ivan Peko mu v mene Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov za významnú činnosť v presadzovaní pokrokových, demokratických a humanitárnych tradícií odkazu boja za slobodu a proti fašizmu odovzdal Medailu Milana Rastislava Štefánika I. triedy.
Joe rozpovedal svoj pestrý životný príbeh i pred kamerami Mestskej televízie Trnava. Spomínal na rodné mesto, kamarátov, medzi ktorých patril napríklad i legendárny Anton Malatinský. Joeovi k blížiacim sa okrúhlim narodeninám prajeme do ďalších rokov pevné zdravie a množstvo vitality.
text: Ivan Peko
foto: archív KST Viktória a Veľvyslanectvo SR v Dubline

 

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW