Na Senickom zrkadielku Anky Gamanovej zvíťazila Gerda

Publikované: 20.03.2019/ Aktualizované: 21.02.2022
20. 3. 2019 – Celoročná tvorivá práca a úsilie mladých divadelníkov z okresov Senica a Skalica vyvrcholili v utorok 12. marca v Dome kultúry v Senici na regionálnej súťažnej prehliadke detskej dramatickej tvorivosti Senické zrkadielko Anky Gamanovej. Zaujať svojím vystúpením divákov i odbornú porotu a presvedčiť o svojom talente sa pokúsili mladí herci zo súborov zo Senice, Skalice a Dojča. Účinkujúce deti i hľadisko plné detských divákov pozdravili a súťaž otvorili riaditeľka Záhorského osvetového strediska v Senici RNDr. Ľubica Krištofová a zástupca primátora Mesta Senica Mgr. Filip Lackovič.

Počas 48. ročníka regionálnej súťažnej prehliadky sa prezentovalo päť detských divadelných súborov. Ich inscenácie hodnotili divadelní odborníci – MgA. Ján Hyža, PhD., lektor, pedagóg, dramaturg, herec, Mgr. art. et MgA. Daniela Evjáková, PhD., divadelná režisérka, lektorka, pedagogička a Mgr. art. Alexandra Štefková, PhD., odborná pracovníčka pre divadlo v Národnom osvetovom centre v Bratislave, dramaturgička. Súčasťou prehliadky bol odborný seminár, na ktorom sa stretli tvorcovia divadla s odbornou porotou a jeho cieľom bolo hlavne poskytnúť námety do ďalšej tvorivej práce v oblasti divadla hraného deťmi. Kým sa dospelí radili, pre deti bolo pripravené premietanie rozprávky. V závere súťažného dňa moderátorka Ľuboslava Pavesková, DiS. art. oznámila, že najvydarenejším predstavením tohtoročného Senického zrkadielka Anky Gamanovej sa stala a do krajskej súťaže detskej dramatickej tvorivosti Senická divadelná jar postúpila rozprávka o malej veľrybe s názvom Gerda v podaní detského divadelného súboru Studnička zo ZUŠ Dr. Janka Blaha v Skalici. Dramatizáciu rozprávky autora Petra Kaveckého so „Studničkármi" pripravila vedúca a režisérka súboru Mgr. Jana Kutalová. Diplomy a ceny za účinkovanie na Senickom zrkadielku Anky Gamanovej získali súbory Bodka zo ZŠ na Vajanského ulici v Skalici za rozprávku na motívy Pavla Dobšinského Drevená krava (réžia Mgr. Jana Kutalová), súbor Dojčanské cicuše pracujúci pri ZUŠ Šaštín-Stráže, pobočka Dojč za príbeh Julie Donaldson Chrumkavka (réžia Mgr. art. Ivan Fodor), Žiaci 4. A triedy zo ZŠ na Komenského ulici v Senici za vtipné spracovanie legendy o Jurajovi Jánošíkovi Čo nebolo na skle maľované (réžia Mgr. Hana Kalamenová) a skupina starších detí súboru Studnička zo ZUŠ Dr. Janka Blaha v Skalici, ktoré na javisko priniesli tému o mladých spevákoch z americkej kapely Crazy Rebels Americká krása (réžia Mgr. Jana Kutalová a kolektív).
Senické zrkadielko Anky Gamanovej bolo opäť stretnutím viac či menej skúsených nadaných detí, tvorcov divadla, hostí, odbornej poroty, ľudí, ktorí majú radosť z tvorby. Pripravili ho Záhorské osvetové stredisko v Senici v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v Senici a s podporou Mesta Senica, Coop Jednoty, SD Senica a zriaďovateľov súborov.
 
Tlačová správa: ZOS Senica

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW