Na výročí SNP v Banskej Bystrici aj župan TTSK

Publikované: 29.08.2018/ Aktualizované: 21.02.2022

29. 8. 2018 – Banská Bystrica sa v dňoch 28. – 29. augusta 2018 opäť stala centrom tradičných osláv výročia SNP. Od ozbrojeného povstania slovenského domáceho odboja proti nemeckým vojskám počas 2. svetovej vojny uplynulo koncom augusta už 74 rokov. Za Trnavský samosprávny kraj sa osláv zúčastnil jeho župan Jozef Viskupič.

Návštevníkov čakal počas osláv výročia pestrý program. Za pozornosť stojí koncert Štátnej opery z Banskej Bystrice, zoskok vojenských výsadkárov či jazda dobovej cyklistickej eskadróny. 

Zaujímavosťou bola prezentácia bankovky Euro Souvenir, ktorú vydalo Múzeum SNP. Na Euro Souvenir bankovkách vyrobených z pravého bankového papiera sú zobrazované najvýznamnejšie kultúrne a historické pamiatky, alebo zaujímavé turistické miesta, ktoré môžeme v Európe nájsť. V roku 2018 tento koncept prišiel aj na Slovensko. Prvou kultúrnou pamiatkou zobrazenou na 0 euro bankovke Slovenska je pamätník Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici, v popredí ktorého je situovaný tank LT vz.38, ktorý plnil bojové úlohy počas SNP.
Medzi ďalšie pamätihodnosti, ktoré sa dostanú medzi prvými na 0 Euro Souvenir bankovky Slovenska patria Bratislavský hrad, Hrad Červený kameň a Dóm sv. Alžbety v Košiciach.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW