Najlepší stredoškoláci z Trnavského kraja si zmerali vedomosti o fungovaní krajskej samosprávy. Vo finále vyhralo Gymnázium Angely Merici Trnava

Fakulta sociálnych vied UCM v Trnave (FSV UCM), Trnavský samosprávny kraj (TTSK) aj s podporou Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) zorganizovali Olympiádu o krajskej samospráve. Do súťaže sa prihlásilo dvadsať tímov zložených zo študentov stredných škôl na území kraja. Sedem z nich postúpilo do finále, ktoré sa  uskutočnilo v utorok 6. 6. 2023 v Aule Fakulty sociálnych vied UCM v Trnave.

Olympiáda o krajskej samospráve je jediné a unikátne podujatie svojho druhu na Slovensku. Jej zámerom je dostať do povedomia študentov stredných škôl problematiku fungovania verejnej správy na Slovensku, so zameraním na regionálnu úroveň. Cieľom je zvýšiť povedomie o existencii a prínose samosprávnych krajov na Slovensku pre spoločnosť, a v rámci pilotného projektu pozitívne prezentovať činnosť Trnavského samosprávneho kraja.

Je to vedomostná súťaž a výchovno-vzdelávacia aktivita zameraná na prehlbovanie poznatkov študentov stredných škôl o fungovaní verejnej správy na Slovensku so zameraním na regionálnu samosprávnu úroveň. Záujem a pochopenie základných princípov fungovania a hodnôt verejnej správy/ regionálnej správy zo strany mladých ľudí pokladáme za zásadnú potrebu, ktorá môže do budúcnosti ovplyvnil fungovanie verejnej správy na Slovensku.

„Chceme podnietiť u študentov stredných škôl záujem o veci verejné. Veríme, že táto olympiáda pomôže budúcim generáciám lepšie pochopiť a oceniť prácu, ktorú samosprávy vykonávajú pre dobro spoločnosti,“ uviedol doc. Peter Horváth, dekan fakulty.

Finálové kolo prebiehalo vyrovnaným súperením vedomostí žiakov na témy a problematiku z oblasti fungovania krajskej samosprávy. Súťažiaci absolvovali dve finálové kolá. Prvé kolo finále sa skladalo z 20 otázok zameraných na proces kreovania ako aj fungovania krajskej samosprávy, volieb do orgánov Trnavského samosprávneho kraja, ale taktiež aj jednotlivých oblastí pôsobnosti TTSK. Druhé finálové kolo sa skladalo z 10 otázok, ktoré sa týkali aktuálneho diania v oblasti TTSK s vizuálnymi prvkami ako boli fotografie, mapy a podobne. Po zrátaní bodov vznikla zaujímavá situácia a organizátori museli pristúpiť k rozstrelovej otázke, ktorá následne rozhodla o víťazovi Olympiády o krajskej samospráve. Porota na základe bodového hodnotenia určila výsledné poradie a na prvých troch miestach sa umiestnili nasledovné stredné školy:

Poradie umiestnenia tímuNázov tímu
1.GAM Gymnázium Angely Merici Trnava
2.MGYM SKALICA Gymnázium F.V. Sasinka Skalica
3.GJM- Gang Gymnázium Janka Matúšku v Galante

Slovenská inovačná a energetická agentúra so svojím projektom inovujme.sk podporila olympiádu. Inovačnú osvetu národný projekt šíri na odborných konferenciách, seminároch, prednáškach, workshopoch či prostredníctvom online vzdelávacích aktivít. Všetci záujemcovia o poradenstvo v oblasti inovácií nájdu zástupcov projektu v prezentačných stánkoch na výstavách, veľtrhoch a festivaloch po celom Slovensku. „V našom projekte inovujme.sk ukazujeme študentom cestu kreatívneho myslenia a vlastného podnikania. Mnohí z nich by radi svoj startup naštartovali práve v mieste bydliska. Preto je dôležité, aby poznali svoj samosprávny kraj, jeho prostredie a obyvateľov,“ uviedol Stanislav Jurikovič, generálny riaditeľ SIEA.

Do finále sa prebojovali:

  • Gymnázium Vojtecha Mihálika Sereď – s tímom KIKALA
  • Gymnázium Janka Matúšku v Galante- s tímom GJM-gang
  • Stredná odborná škola obchodu a služieb Galanta- s tímom Agenti SOŠOAS
  • Gymnázium F.V. Sasinka Skalica- s tímom MGYM Skalica
  • Gymnázium Pierra de Coubertina Piešťany- s tímom BARLOLAMAČI
  • Gymnázium Angely Merici Trnava- s tímom GAM
  • Gymnázium Jána Hollého Trnava-  s tímom Johnny Naked

Všetky informácie ohľadom olympiády nájdete na stránke www.fsvucm.sk/ooks/

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW