Národné matičné slávnosti – Trnava 2017

Publikované: 08.09.2017/ Aktualizované: 21.02.2022
8. 9. 2017 – Tohtoročné Národné matičné slávnosti sa uskutočňujú pri príležitosti 154. výročia svojho založenia organizuje Matica slovenská (MS), pozostávajú z dvoch samostatných častí. 
Prvá časť slávností sa uskutočnila v piatok, 11. augusta 2017, v Martine. Vyvrcholením dňa bolo odhalenie búst Jozefa Miloslava Hurbana a Andreja Radlinského pri príležitosti 200. výročia narodenia týchto významných slovenských dejateľov. 
Ťažisková druhá časť Národných matičných slávností s bohatým sprievodným programom sa uskutoční 7. – 10. septembra 2017 v Trnave. Integrálnou súčasťou programu podujatia bude okrem vystúpení domácich a zahraničných folklórnych súborov aj konferencia Slovensko v súradniciach času, prezentácia matičnej vedy, odbornej činnosti, edičných a divadelných aktivít, prezentácia Neografie, a. s., sprístupnenie niekoľkých matičných výstav, škola remesiel pre deti, slávnostné vyhlásenie výsledkov literárnej súťaže pre študentov vysokých škôl Matičná esej 2017 Hurbanov odkaz dnešku a ďalšie aktivity. 
Hlavným partnerom Matice slovenskej pri príprave a realizácii Národných matičných slávností 2017 je Trnavský samosprávny kraj (TTSK). 
Cieľom aktivít je prezentovať Maticu slovenskú ako inštitúciu, ktorá robí pre Slovensko množstvo pozitívnych činností pre pozdvihnutie ducha, vzdelanosti a kultúrnosti slovenského národa. 
Mesto Trnava ako kolísku vzdelanosti, kultúrnosti a ako centrum kresťanstva. 
Trnavský samosprávny kraj starajúci sa o všestranný rozvoj kraja nielen po materiálnej stránke, ale najmä v oblasti kultúry a vzdelávania. 
Vo štvrtok, 7. septembra bude pri pamätníku Antona Bernoláka v Trnave slávnostné otvorenie spojené so sadením lipy pri príležitosti 255. výročia jeho narodenia. V Divadle Jána Palárika v Trnave sa uskutoční konferencia Slovensko v súradniciach času spojená s výstavami Veľké postavy dejín trnavského regiónu a Panteón búst významných osobností. Na strednej priemyselnej škole v Trnave bude prezentácia vydavateľskej činnosti MS a beseda so šéfredaktormi jej periodík a autogramiádou. V Divadle Jána Palárika v Trnave sa večer bude hrať predstavenie Ján Palárik – Zmierenie, alebo dobrodružstvo pri obžinkoch. 
V piatok, 8. septembra sa doobeda na univerzite s. Cyrila a Metoda uskutoční prezentácia vedeckých ústavov a odborných pracovísk MS. Na Trojičnom námestí bude vystúpenie folklórnych súborov a dychových hudieb trnavského regiónu. V knižnici Juraja Fándlyho bude vyhodnotenie celoslovenskej literárnej súťaže Matičná esej 2017. 
V sobotu, 9. septembra na Trojičnom námestí vystúpia matičné folklórne súbory. Na Strednej odbornej škole elektrotechnickej sa uskutoční futbalový zápas medzi mužstva MS a TTSK. Poobede sa v Divadle Jána Palárika v Trnave uskutoční galaprogram Všade dobre, v Trnave najlepšie. V Dome kultúry bude prezentácia činnosti tlačiarní Neografia a rad sprievodných výstav – krojov a kostýmov, výstava Cesta slovenskou Amerikou, výstava o J. M. Hurbanovi, prezentácia kníh MS a Krajanského múzea MS. 
V nedeľu 10. septembra o 9:00 budú v Evanjelickom kostole v Trnave slávnostné služby Božie. Delegácie položia vence k pamätníku M. R. Štefánika v Trnave a k buste biskupa Štefana Moyzesa na budove Arcibiskupského úradu. Záverom slávností bude slávnostná svätá omša v katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW