„Nemá trieda“ v SZŠ Trnava

Publikované: 26.11.2019/ Aktualizované: 21.02.2022

Keď sa spoja sily, nápady, myšlienky, môže vzniknúť zaujímavý, netradičný projekt. O tom sa presvedčili žiaci trnavskej „zdravotky“. Divadlo J. Palárika v Trnave v spolupráci s OZ Living Memory a TTSK zaujalo divadelným projektom zájazdového charakteru, realizovaným na pôde školy.

Hoci reálne sa písal dátum 15. 11. 2019, žiaci IV. C triedy sa zrazu ocitli v školskom roku 1989/1990 a naplno prežívali situáciu súvisiacu s danou dobou. V danej chvíli museli spracúvať a zaujímať osobný vnútorný postoj k témam sloboda, demokracia, istota, občiansky postoj, zodpovednosť, politika a jej miesto v škole...

Žiaci boli priam donútení zamýšľať sa nad dôvodmi správania sa troch postáv, ktoré reprezentovali tri archetypy – angažovaná študentka (predsedníčka školského SZM), mladý „odbojár“ a pedagóg (osobnosť aktuálne uvedomelá, ale systémom privedená k rozumu).

Po predstavení nasledovala diskusia s prednáškou pod vedením Ľubomíra Morbachera z OZ Living Memory. Na diskusii boli spočiatku prítomní i herci. Aj tu však vnímaví žiaci odhalili, že herci hrali predpísanú rolu a neprezentovali vlastné názory.

A dôvod úspechu projektu? Novátorstvo, netradičný prístup sprístupňovania dejinných udalostí, naštartovanie hlbšieho zamyslenia sa a spracúvania dôležitých tém. A samozrejme, estetický zážitok.

Nezabúdajme, že vďaka novembrovým udalostiam „nemá trieda“ sa stala „hlasnou triedou“. Vďaka realizátorom divadelného predstavenia si to naši žiaci uvedomili. Ďakujeme.

Mgr. Eva Hašková

 

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW