Obhliadka odhalila trhliny na základoch mosta v Hlohovci, pre hrozbu zrútenia z neho musí byť doprava okamžite vylúčená

Publikované: 30.03.2022/ Aktualizované: 29.04.2022

Obhliadka cestného mosta v Hlohovci, ktorý prechádza komplexnou rekonštrukciou, odhalila závažné poruchy v podobe trhlín na pilieroch. Tie výrazne ohrozujú stabilitu celého mostného objektu. Na základe stanovísk projektanta, autorského dohľadu a externého experta na statiku zhotoviteľ rekonštrukcie požiadal o okamžité vylúčenie dopravy z mosta. V záujme zachovania bezpečnosti Okresný úrad Trnava vydal po konzultácii s Policajným zborom Slovenskej republiky rozhodnutie o uzávere mosta na nevyhnutne dlhý čas už od stredy 30. marca 2022 14:00. Vzhľadom na pôvodne plánované vylúčenie dopravy 20. apríla 2022 bude doprava v najbližších hodinách riadená políciou.

„Dodatočné obhliadky mosta, ktoré sa uskutočnili po začiatku prác odhalili, že celková stabilita mosta je kriticky ohrozená. Poruchy na pilieroch dva až päť nebolo možné identifikovať pred odhalením základov mosta. Boli sme informovaní, že z tohto dôvodu musí dôjsť k okamžitému vylúčeniu dopravy rozhodnutím okresného úradu, ktorá sa na nevyhnutný čas týka aj chodcov. Nasledovať bude ďalšia diagnostika mosta a zosilnenie jeho základov tak, aby mohli plnohodnotne pokračovať rekonštrukčné práce. V tejto situácii je bezpečnosť a ochrana ľudského zdravia pre všetkých prvoradá, a to od nás cez projektanta až po zhotoviteľa. Vývoj situácie budeme sledovať na dennej báze,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Počas prvej etapy rekonštrukčných prác, ktorá začala koncom februára 2022, boli zriadené prístupové komunikácie, a tiež samotné stavenisko. Prebiehali práce na spodnej strane mosta za prevádzky mosta pre dopravu do 12 ton. Zhotoviteľ, združenie dodávateľov SMS – Kovo-Sklo Hlohovec, taktiež vytvára prístup do komôr, v ktorých sa nachádza nosná konštrukcia mosta.

Mapy obchádzkových trás pre osobnú aj verejnú sú zverejnené na www.hlohoveckymost.sk. Osobné autá do 3,5 tony môžu obchádzať cez Šúrovce, Sereď a Dvorníky, nákladné autá do 12 ton cez Piešťany. Na týchto trasách je v najbližšom čase plánované osadenie dočasného dopravného značenia. Dovtedy bude dopravu riadiť polícia.

Župa zároveň intenzívne komunikuje s ARRIVA Trnava, ktorá v okolí Hlohovca zabezpečuje prímestskú autobusovú dopravu, o úprave cestovných poriadkov. Bude zabezpečený návoz cestujúcich na železničné stanice v Hlohovci a Leopoldove, odkiaľ jazdia posilnené vlakové spoje. V tejto súvislosti sú pripravované aj záchytné parkoviská.

Most číslo 513-006 cez rieku Váh v Hlohovci má 343 metrov a nachádza sa na ceste II/513. Bol postavený v 60. rokoch, pričom už 40 rokov prakticky nebol opravovaný. V lete 2019, po diagnostike mosta, bola vylúčená nákladná dopravu s váhou viac ako 12 ton. Cieľom župy bolo spomaliť tempo degradácie mosta tak, aby sa nemuselo pristúpiť k ďalším obmedzeniam, ako napríklad zúženiu jazdných pruhov alebo zníženia rýchlosti jazdy. Realizovaná komplexná rekonštrukcia mosta v hodnote 5,4 milióna eur výrazne predĺži jeho životnosť.

Všetky podrobné informácie poskytne župa na štvrtkovom brífingu, o ktorého čase bude informovať.

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Send this to a friend